Puolustajan tilanteen väitetään kohentuneen Bahmutissa

Venäjän tykistö ei enää pysty iskemään tärkeään huoltoyhteyteen.
Ukrainalaissotilaita Bahmutin lähistöllä. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ARIS MESSINIS
Ukrainalaissotilaita Bahmutin lähistöllä. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ARIS MESSINIS

Ukrainalaisjoukot ovat onnistuneet työntämään venäläiset kauemmas elintärkeästä ”elämän tiestä”, joka yhdistää Bahmutin kaupungin lännempänä sijaitseviin Ukrainan hallitsemiin alueisiin. Asiasta uutisoi CNN.

Ukrainalaisupseeri Juriy Fedorenkon mukaan ukrainalaisjoukot paransivat asemiaan mutta myönsi, että parhaillaan käytävät taistelut ovat rankkoja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ukrainalaissotilaat onnistuivat työntämään vihollisen merkittävän etäisyyden päähän ”elämän tiestä”, jonka vuoksi Venäjän on mahdotonta kohdistaa tiehen jatkuvaa tykistötulitusta, Fedorenko kommentoi.

Bahmutin kaupunki on ollut tammikuun lopusta lähtien Venäjän saartama kolmesta eri suunnasta. Kaupungissa olevien ukrainalaisjoukkojen huolto onkin ollut riippuvainen länteen johtavista tieyhteyksistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Fedorenkon mukaan ukrainalaiset ovat myös onnistuneet säilyttämään nykyiset asemansa ja jopa saavuttamaan joitakin taktisia menestyksiä Bahmutin alueella.

Tappioista huolimatta Venäjä ei ole luopunut hyökkäyksistä, vaan pyrkii edelleen etenemään Bahmutin alueella. Ukrainan presidentin neuvonantajan Mihailo Podoljakin mukaan Venäjä on kuitenkin menettänyt parhaat joukkonsa Bahmutin hyökkäyksessä.

Podoljak arvioikin, että Kremlin voimavarat ovat hupenemassa. Tämä näkyy muun muassa siinä, että Venäjän on täytynyt vähentää tykistön käyttöä ammuspulan vuoksi.

Valeri Zaluzhnyin mukaan hyökkääjä voi kohdata vakavia ongelmia, jos puolustava osapuoli valitsee kulutussodankäynnin.
Ukraina iski Primorskin satamaan.
Evp-upseeri kiinnittää huomiota ukrainalaisten optimismiin.
Mainos