Poliisiaseman työmaalle hyökättiin Tukholman lähiössä

Naamioituneet henkilöt sytyttivät ajoneuvon tuleen rakenteilla olevan poliisiaseman vieressä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ruotsin poliisia vastaan on hyökätty useita kertoja alkuviikon aikana. Naamioituneet miehet ajoivat tiistain vastaisena yönä portin läpi rakenteilla olevan poliisiaseman työmaalle Rinkebyn lähiössä Tukholmassa.

Hyökkääjät heittivät kiviä ja ilotulitteita vartijoita kohtaan, minkä jälkeen he sytyttivät autonsa tuleen. SVT:n mukaan ajoneuvo oli lastattu ilotulitteilla. Vartijoiden kerrotaan selvinneen tapauksesta ilman vammoja.

Dagens Nyheter -lehden haastattelema poliisipäällikkö Christoffer Bohman toteaa, että iskun taustalla on viranomaisten lisääntynyt läsnäolo Rinkebyssä.

Jengiväkivalta on lisääntynyt viimeisen vuoden aikana maahanmuuttajavaltaisessa ja levottomassa lähiössä. Poliisiaseman rakennusprojektia on jouduttu lykkäämään, sillä rakennusyhtiöt eivät ole innostuneet turvattomalla alueella työskentelystä.

Poliiseja vastaan suunnattu väkivalta jatkui keskiviikon vastaisena yönä Göteborgissa, jossa poliisiaseman edessä poltettiin pakettiauto. Maan hallitus on myöntänyt poliisille lisärahoitusta muun muassa luotiliivien hankkimiseen.

Turvattomuuden tunteen lisääntyminen on noussut syyskuussa pidettävien vaalien keskeiseksi teemaksi. Pahoinpitelyt ja seksuaalirikokset ovat tilastojen mukaan olleet tasaisessa kasvussa viimeisen vuosikymmenen aikana.

https://twitter.com/IntellFusion/status/1026823473073672199

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)