Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpon mukaan kokoomus on valmis viemään Suomen Natoon.
– Kokoomus suhtautuu kriittisesti Nato-kansanäänestykseen. Eduskunta on oikea paikka tehdä päätös, hän toteaa.
Kansalaisaloite kansanäänestyksen järjestämisestä Nato-jäsenyydestä on tulossa eduskunnan käsittelyyn, sillä se ylitti tarvittavat 50[nbsp]000 allekirjoitusta.
Toinenkin Nato-jäsenyyttä koskeva kansalaisaloite kerää nyt allekirjoituksia ja on ilmeisesti etenemässä eduskuntaan. Allekirjoituksia siihen alettiin kerätä maanantaina iltapäivällä.
Aloitteen vastuuhenkilöt ehdottavat, että hallituksen on presidentin myötävaikutuksella aloitettava välittömästi toimet Suomen Nato-jäsenyyden toteuttamiseksi ja tätä koskevan esityksen tuomiseksi eduskuntaan. Aloite on kerännyt jo yli 31[nbsp]000 allekirjoitusta.
– Hyväksyessään aloitteen Suomen eduskunta kehottavat tasavallan presidenttiä ja valtioneuvostoa ryhtymään omien toimivaltapiiriensä puitteissa toimenpiteisiin Suomen liittymiseksi Washingtonin sopimukseen eli Pohjois-Atlantin sopimukseen, joka saatettaisiin lopulta eduskunnan hyväksyttäväksi lakina, aloitteessa sanotaan.
Suomen turvallisuuspoliittisten valintojen, sotilaallisen liittoutumisen ja puolustusmäärärahojen odotetaan nousevan esiin, kun pääministeri Sanna Marin (sd.) ja eduskuntapuolueet tapaavat eduskunnassa. Kokous alkoi kello 16.30.
Marin kertoi maanantai-iltaisessa tiedotustilaisuudessa, että eduskuntapuolueet käyvät tänään läpi Ukrainan tilannetta. Kokouksessa ei kuitenkaan hänen mukaansa ole tarkoitus käydä laajempaa keskustelua Suomen sotilaallisesta liittoutumisesta tai liittoutumattomuudesta.





