Päivän yt-pommi: jopa 840 työpaikkaa vaarassa – 500 Suomessa

Tietotekniikkayhtiö Tieto aikoo vähentää väkeä kovalla kädellä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhtiö kertoo tiedotteessaan, että se on käynnistänyt henkilöstöneuvottelut, jotka vaikuttavat enintään 500 henkilöön Suomessa ja enintään 340 henkilöön muissa maissa, ennen kaikkia Ruotsissa ja Tshekin tasavallassa.

Suunnitellut henkilöstövähennykset vaikuttavat Jatkuvat palvelut (enintään 650) sekä Konsultointi ja Integraatiopalvelut (enintään 190) -palvelualueisiin.

Vähennysten odotetaan tapahtuvan tämän vuoden aikana.

Edelliset yt-neuvottelut Tiedossa päättyivät viime marraskuussa.

Tiedon mukaan se hyödyntää jatkossa uuden teknologian mahdollistamia palvelumalleja, jotka pohjautuvat palvelujen standardointiin ja automaation, joten väkeä tarvitaan vähemmän.

– Uusien liiketoimintamahdollisuuksien hyödyntäminen edellyttää rekrytointeja uusilla osaamisalueilla sekä olemassa olevien resurssien sopeuttamista, Tieto sanoo pörssitiedotteessaan.

Tieto aikoo jatkaa investointejaan kasvualueisiin. Voidakseen kasvaa markkinoita nopeammin pitkällä aikavälillä Tieto jatkaa rekrytointeja ja työntekijöidensä uudelleenkouluttamista uusille palvelualueille.

Yhtiö arvioi kasvattavansa työpaikkojen määrää uusilla osaamisalueilla tänä vuonna useilla sadoilla, sisältäen merkittäviä määriä myös Pohjoismaissa.

Tieto arvioi kirjaavansa noin 35 miljoonaa euroa uudelleenjärjestelykuluja toimiinsa liittyen. Yhtiö arvioi saavansa järjestelyistään vuositasolla noin 50 miljoonan euron bruttosäästöt. Uuden osaamisen palkkaaminen kasvualueille kuitenkin ”vähentää säästöjen myönteistä vaikutusta”.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)