Kauppaketju Lidl tuo paistopisteilleen myyntiin sateenkaarisydänkuviolla koristellut munkit. Täytteenä on karkin- ja mansikanmakuista hilloa.
Sateenkaarimunkkeja on myynnissä erä torstaista 15.5. alkaen.
– Sateenkaarimunkki tulee ensimmäistä kertaa myyntiin erätuotteena euroviisuviikolle, sillä uskomme, että munkki uppoaa erityisen hyvin viisufaneille, kertoo Lidlin paistopistetuotteiden valikoimapäällikkö Vilma Vornanen tiedotteessa.
Toinen erä tulee myyntiin Pride-viikolla torstaista 26.6.2025 alkaen. Lisäksi munkkeja tullaan myymään Pride-viikon puistojuhlassa Helsingin Kaivopuistossa lauantaina 28.6.
Lidl on Helsinki Priden pääyhteistyökumppani ja virallinen ruokakauppa.
– On hienoa, että voimme olla mukana Suomen suurimmassa ihmisoikeustapahtumassa tukemassa yhdenvertaisuutta ja monimuotoisuutta. Haluamme tehdä sitoutumisen näkyväksi myös myymälöissämme kautta maan sekä antaa työntekijöillemme ja asiakkaillemme Hangosta Sodankylään mahdollisuuden näyttää tukensa tärkeisiin teemoihin vaikka antamalla munkin omille läheisille, sanoo Lidlin HRD-osaston päällikkö Jenny Nordgren.





