Venäläiset sotilaat vetäytyvät asemistaan videolla. Ukrainian MoD/twitter.com

Lennokki kuvasi rajun rynnäkön ja lähitaistelun – ”Itse en noin räväkästi hyökkäisi”

Ukrainalaisjoukko ajoi venäläiset ulos asemistaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan puolustusministeriö on julkaissut Twitterissä alla näkyvän videon rajusta taistelusta, jossa ukrainalaisjoukot vyöryttivät venäläisten asemat. Video on siinä näkyvän kanavan perusteella mahdollisesti kuvattu Hersonin alueella aiempana ajankohtana.

Lennokin kuvaamalla videolla näytetään ukrainalaisen panssariajoneuvon eteneminen suoraan vihollisen asemien eteen. Vaunu välttää vain hienoisesti venäläisen panssarintorjunta-aseen osuman. Vaunu pysähtyy muutaman kymmenen metrin päähän lähimmistä venäläisjoukoista ja sen kyydissä olleet ukrainalaiset jalkautuvat ja lähtevät hyökkäämään vihollisen kimppuun.

Venäläisjoukot lähtevät pian vetäytymään (videolla kanavan vasemmalla puolella). Videon loppua kohden näkyy, että venäläisten asemiin kohdistuu tulitusta myös toisesta suunnasta. Venäläisasemaan hyökättiin siis todennäköisesti samaan aikaan myös sivustasta. Tämä voi myös selittää videolla näkyvien ukrainalaisten varsin suoraa lähestymistapaa.

Tähän ja rajuun hyökkäystapaan kiinnittää huomiota myös entinen pääesikunnan tiedustelupäällikkö, kenraalimajuri (evp.) Pekka Toveri.

– No, en nyt itse ihan noin räväkästi hyökkäisi, mutta näyttää toimivan. Kuvan ulkopuolella on varmaan kyllä ollut lisää ukrainalaisia joukkoja, Toveri kommentoi videota Twitterissä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)