Lapsilisät alenevat 8,1 prosentilla

Lapsilisien määrät alenevat 8,1 prosenttia ensi vuoden alusta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Lapsilisän määrä on vuoden alusta lukien yhdestä lapsesta 95,75 euroa, toisesta lapsesta 105,80 euroa, kolmannesta lapsesta 135,01 euroa, neljännestä lapsesta 154,64 euroa ja jokaisesta seuraavasta lapsesta 174,27 euroa kuukaudessa.

Alentaminen ei koske lapsilisän yksinhuoltajakorotusta, joten sitä saa edelleen 48,55 euroa jokaisesta luona asuvasta, lapsilisään oikeutetusta lapsesta.

Lapsilisän alentaminen ei vaikuta toimeentulotukea saavien perheiden taloustilanteeseen, sillä lapsilisä otetaan huomioon toimeentulotuen määrään vaikuttavana tukena.

Lapsilisää saavia perheitä on ensi vuonna noin 558 000.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)