Kuvakaappaus videolta. POLIISI/DENNIS PASTERSTEIN

Koulutiellä punaisia päin, joutuu maksamaan sata euroa

Piittaamaton käytös tallentui poliisin ajokameraan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Poliisi määräsi punaisia liikennevaloja päin ajaneelle autoilijalle sadan euron suuruisen liikennevirhemaksun. Asiasta kertoo Helsingin poliisilaitoksen ylikomisario Dennis Pasterstein viestipalvelu X:ssä.

Julkaisunsa yhteyteen hän on jakanut tallenteen poliisin ajokamerasta. Video on katsottavissa tämän artikkelin lopussa.

– Ajoneuvon etäisyys pääopastimeen noin metri valon vaihtuessa punaiseksi, Pasterstein kertoo tilanteesta.

Julkaisussaan Pasterstein myös selventää, mitä eroa on sakolla ja liikennevirhemaksulla.

– Liikennerikoksesta poliisi määrää sakon, liikennerikkomuksesta liikennevirhemaksun.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)