Rakennustyömaa Espoon Finnoossa. / LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

HS: Uuden tornitalon kaksiot ovat yksiöitä pienempiä

Pienet asunnot ovat käyneet kehnosti kaupaksi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Espoon Finnooseen valmistui alkuvuodesta Skanskan tornitalo, jonka pienimmät 35,5 neliön kaksiot ovat pienempiä kuin talon suuremmat yksiöt.

Helsingin Sanomien mukaan 80 prosenttia rakennuksen asunnoista on yksiöitä tai kaksioita. Pienissä kaksioissa keittiö on sijoitettu eteiseen.

Pienet asunnot ovat menneet tähän mennessä heikosti kaupaksi. Yhteensä 133 asunnosta myymättä on noin viisikymmentä. Vapaana olevien kaksioiden hinta on 266 000–291 000 euroa eli noin 7 400–8 100 euroa neliöltä.

Neliöhinnat vastaavat Helsingin ydinkeskustan vanhoja asuntoja.

Skanska Kotien myynti- ja markkinointijohtaja Marja Kuosma sanoo, ettei pohjaratkaisulla ole vaikutusta asuntojen kysyntään.

– Ihmiset haluavat tehokkaita neliöitä. He eivät halua mitään ylimääräistä pääkaupunkiseudun hintatasolla, Kuosma toteaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)