Ammattiliittojen jäsenmaksujen vähennysoikeuden poistaminen verotuksesta kasvattaisi vuosittaisia verotuloja 220 miljoonalla eurolla, Helsingin Sanomat kertoo.
Tiedot perustuvat valtiovarainministeriön (VM) vero-osaston hallitusneuvotteluihin toimittamiin vastauksiin.
Nykyään työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksut määritellään laissa vähennyskelpoisiksi niin sanotuiksi tulonhankkimismenoiksi. Jäsenmaksuilla on nähty yhteys palkansaajan tulojen hankkimiseen muun muassa siksi, että ammattiliitot neuvottelevat palkansaajien työehdoista.
Ministeriön mukaan työntekijäjärjestöjen jäsenmaksujen yhteys tulonhankkimiseen ei kuitenkaan ole yksiselitteinen, ja vähennysoikeus katsotaan verotueksi. Siksi ministeriö katsoo, että jäsenmaksujen vähennyskelpoisuuden poistaminen tai sen rajaaminen voisi olla yksi keino kasvattaa verotuottoja.





