”Homoliitot ovat Troijan hevonen”

Italiassa koolla olevan piispainkokous ei ole yhtä myöntyväinen tasa-arvoiselle avioliitolle kuin Suomen papisto.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Maanantaista torstaihin Assisissa koolla olevan piispainkokouksen avannut kardinaali Angelo Bagnasco ei lämpene homoliitoille.

Kardinaalin puhe lienee saanut sytykettä muun muassa Rooman pormestari Ignazio Marinon toimista. Hän rekisteröi kolmisen viikkoa sitten 16 homoparin liiton kaupungintalolla. Liitot oli solmittu ulkomailla. Rooman prefekti kuitenkin mitätöi rekisteröinnit Italian sisäministerin käskystä. Asiasta nousi maassa hirmuinen meteli puolesta ja vastaan.

Kardinaalin mukaan ”perhe on tulevaisuuden lähde ja jokaiselle lapsella on oikeus isään ja äitiin”.

– Perheen arvon heikentäminen luomalla uusia muotoja en eräänlainen Troijan hevonen ja vastuutonta, Bagnasco sanoi sanomalehti La Repubblican mukaan.

Hänen mukaansa italialaisten pitäisi olla ylpeitä voimakkaasti perhekeskeisyydestään niin kotimaassa kuin ulkomaillakin. Bagnasco muistutti, että maan perustuslaki määrittää ja takaa perheen (muodon).

Lue myös: Jos papit saisivat päättää, tasa-arvoinen avioliittolaki toteutuisi

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)