Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Heikki Vestmanin (kok.) sanoo Helsingin Sanomille, että hallituksella ei ole velvollisuutta antaa Palestiinan tunnustamista koskevaa kysymystä eduskunnan ratkaistavaksi.
– Perustuslain mukaan valtion tunnustaminen ei siis lähtökohtana edes tule eduskunnan käsittelyyn, Vestman sanoo.
Ulkopolitiikkaa johtaa tasavallan presidentti yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa.
– Se ei myöskään sisällä pykälää, joka edellyttäisi, että erityisen kiistanalainen yksittäinen ulkopolitiikan kysymys olisi hallituksen tuotava eduskunnan päätettäväksi.
Tampereen yliopiston valtio-opin professori Tapio Raunio sanoo Helsingin Sanomille, että kyseessä ei ole pakkotilanne, jossa valtioneuvoston tulisi antaa esitys eduskunnalle.
Koska Palestiinan tunnustamisesta ei ole olemassa hallituksen esitystä, ei ole myöskään mitään virallista asiaa, joka pitäisi välttämättä päättää.
Hänen mukaansa perustuslaki toimii juuri niin kuin sen on tarkoitettukin toimivan.
– Ulkopolitiikan johtaminen nojaa siihen, että tarvitaan molempien, hallituksen ja presidentin, suostumus. Ja että presidentti toimii hallituksen valmistelutyön pohjalta.





