Perintövero korvattaisiin luovutusvoittoa verottamalla. Omakotitaloalue Vantaalla. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

He olisivat Veronmaksajien mukaan perintöveron uudistuksen häviäjiä

Mitä tapahtuu oman asunnon nykyiselle myyntivoiton verovapaudelle, Teemu Lehtinen kysyy.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Veronmaksajain Keskusliiton toimitusjohtaja Teemu Lehtinen pitää kasvutyöryhmän esitystä perintö- ja lahjaveron korvaamisesta luovutusvoittoverolla raakileena, joka synnyttää enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia.

– Työryhmä on tarkastellut asiaa lähinnä yritysvarallisuuksien kertymisen ja sukupolvenvaihdosten kannalta. Tämä on tärkeä mutta aivan liian kapea näkökulma perintöverotukseen, Lehtinen sanoo tiedotteessa.

– Tällaista kaikkia suomalaisia koskevaa verouudistusta pitää tarkastella huomattavasti laajemmin.

Oma lukunsa on työryhmän esitys kiristää samassa yhteydessä rajusti listaamattomien yhtiöiden osinkoina jakaman voiton verotusta. Tätä Lehtinen ei pidä järkevänä eikä hyväksyttävänä. Osinkoverotusta kiristämällä heikennettäisiin selvästi yrittäjyyden taloudellisia kannustimia, mikä olisi Lehtisen mukaan väärä suunta.

– Listaamattoman yhtiön osinkona jakaman voiton verotusta ei saa kiristää osana perintöverotuksen muutoksia, eikä muutenkaan.

Perintöveron korvaaminen luovutusvoiton verotuksella uhkaisi synnyttää perillisten joukkoon voittajien lisäksi runsaasti häviäjiä, mikäli yhteiskunnan saamat verotuotot haluttaisiin uudistuksessa säilyttää edes suunnilleen ennallaan.

Risto Murron työryhmän raportissa todetaan: Jos perintö- ja lahjavero poistettaisiin, valtion verotulot näistä veroista vähenisivät, mutta pääomatuloverotulot voisivat kasvaa. Tämä johtuu siitä, että omaisuuden myynnistä syntyvästä voitosta maksettaisiin enemmän veroa.

Lehtisen mukaan ilmeisiä hyötyjiä olisivat perilliset, jotka eivät koskaan luovu perimästään omaisuudesta.

Tyypillinen häviäjä voisi puolestaan olla perillinen, jonka on myytävä perinnöksi saamaansa omaisuutta saadakseen varat käyttöönsä. Perillisiä on myös usein enemmän kuin yksi, jolloin omaisuuden realisointi voi olla ainoa järkevä tapa jakaa perintö.

Suuri avoin kysymys on oman asunnon myyntivoiton verovapauden kohtalo mahdollisessa uudistuksessa, Veronmaksajat sanoo tiedotteessa.

Työryhmän raportti mainitsee, että perintö- ja lahjaveron muutos voi vaatia myös oman asunnon luovutusvoiton verokohteluun muutoksia, joita arvioitaessa pitää huomioida vaikutukset asuntomarkkinoille. Jos oman asunnon luovutusvoittoverotukseen on tehtävä muutoksia, voisi muutos olla vaiheittainen – samanlainen vaiheittaisuus toteutettiin, kun asuntolainan korkovähennysoikeudesta luovuttiin, raportti esittää.

– Mitä perintöverolle jatkossa tehdäänkin, muutos ei saa johtaa tavallisten perintöjen verotuksen yleiseen kiristymiseen luovutusvoittojen verojen kautta, Teemu Lehtinen korostaa.

– Tavallisten suomalaisten perintöjen verotusta tulee päinvastoin huojentaa nykyisestä.

Lehtinen esittääkin muutamia välittömiä korjaustoimia, joilla nykyisen perintöverotuksen pahimpia puutteita voitaisiin korjata nopeasti.

Perintöveroasteikon alaraja on ollut muuttumaton jo kuusitoista vuotta eli vuodesta 2009 alkaen.

Poimintoja videosisällöistämme

– Nykyisellä hallituksella on loistava tilaisuus korjata vihdoin tilannetta ja nostaa perintöveron alaraja 20000 eurosta 30000 euroon.

Toinen pikainen korjaus olisi perintöveron maksuajalta perittävän koron kohtuullistaminen. Hallitus toteutti hyvän muutoksen, kun se pidensi perintöveron maksuajan kymmeneen vuoteen. Viitekoron päälle tulee kuitenkin tarpeettoman ankara 3,5 prosentin marginaali.

– Kohtuullista olisi alentaa perintöveron maksuajan marginaali kahteen prosenttiin eli samaksi kuin tuloverotuksen jäännösverossa.

– Näillä kahdella pikaisella korjauksella päästäisiin jo hyvin liikkeelle nykyisen perintöveron kohtuullistamisessa. Seuraavaksi pitäisi katsoa perintöveroasteikon prosentteja alaspäin.

Lehtinen on yllättynyt kasvutyöryhmän veroesitysten painottumisesta juuri perintö- ja lahjaveroon, vaikka työryhmä on ollut itsekin erimielinen siihen tehtävien muutosten kasvuvaikutuksista.

– Kasvuhakuisia veromuutoksia haettaessa ansiotulojen ankaran verotuksen keventämisen ja yhteisöverokannan alentamisen tulisi olla ensisijaisia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)