He kokoontuvat ensi viikolla Helsinkiin – ”merkittävin Valko-Venäjän opposition yhteiskokous koskaan”

Valko-Venäjän helmikuussa järjestettävistä parlamenttivaaleista odotetaan kaikkea muuta kuin demokraattisia.
Valko-Venäjän opposition käyttämää puna-valkoinen lippu jääkiekon MM-kisa-alueella Riiassa, Latviassa 25. toukokuuta 2021., LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Valko-Venäjän opposition käyttämää puna-valkoinen lippu jääkiekon MM-kisa-alueella Riiassa, Latviassa 25. toukokuuta 2021., LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Helsinkiin on odotettavissa ensi viikolla Valko-Venäjän merkittäviä oppositiopoliitikkoja. Euroopan neuvoston parlamentaarinen yleiskokous ja sen Suomen valtuuskunta järjestävät 11.–12. tammikuuta Helsingissä seminaarin, jossa keskustellaan Valko-Venäjän tulevaisuudesta maan oppositiovoimien kanssa.

Helsinki Dialogue – A democratic future for Belarus -seminaariin on kutsuttu kaikki merkittävät Valko-Venäjän demokraattisen opposition edustajat Svjatlana Tsihanouskajan johdolla sekä eurooppalaisia poliitikkoja, alan asiantuntijoita ja suurlähettiläitä. Seminaarin avaa ulkoministeri Elina Valtonen (kok.).

– Tästä on tulossa merkittävin Valko-Venäjän opposition yhteiskokous koskaan. Valko-Venäjällä on tulossa helmikuussa parlamenttivaalit, jotka ovat kaikkea muuta kuin demokraattiset, kun tärkeimmät oppositiopoliitikot ovat joko vankilassa tai maanpaossa. Siksi on tärkeää, että emme vain me suomalaiset vaan kaikki Euroopan neuvoston jäsenet tuemme Valko-Venäjän demokraattista oppositiota, kansanedustaja ja eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Kiljunen (sd.) sanoo eduskunnan tiedotteessa.

Kiljunen on Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan puheenjohtaja ja parlamentaarisen yleiskokouksen Valko-Venäjä-raportoija. Vuonna 1949 perustettu Euroopan neuvosto on maanosan vanhin ja laajin poliittinen yhteistyö- ja ihmisoikeusjärjestö. Jäsenmaiden kansanedustajista koostuva yleiskokous tekee aloitteita ja antaa suosituksia, joiden pohjalta ministerikomitea päättää asioista.

Kaikki perussuomalaisten kohut eivät ole Markku Jokisipilän mukaan harkittuja, mutta puolueen muista puolueista eroava viestintä on tietoinen valinta.
Kun hallitus leikkaa tai velkaantuu, kansalaisten arvio päätöksistä ei synny taulukoiden äärellä.
Peter Östmanin mukaan hallitus ryhtyi konkreettisiin toimiin maaseudun elinvoiman parantamiseksi.
Mainos