Erkki Tuomioja: Jos Marine Le Pen voittaa, Eurooppa räjähtää

Erkki Tuomiojan ja Carl Bildtin mukaan Marine Le Penin voitolla Ranskan presidentinvaaleissa olisi erittäin negatiivinen vaikutus Eurooppaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Euroskeptisen ja maahanmuuttokriittisen Front National -puolueen Marine Le Penin voitto Ranskan presidentinvaaleissa olisi haitaksi eurooppalaiselle yhteistyölle, arvioi entinen ulkoministeri, kansanedustaja Erkki Tuomioja (sd.).

– Se räjäyttäisi Euroopan, Tuomioja sanoi Hanasaaren ruotsalais-suomalaisessa kulttuurikeskuksessa järjestetyssä keskustelutilaisuudessa.

Tuomioja keskusteli Ruotsin entisen pää- ja ulkoministeri Carl Bildtin kanssa ajankohtaisista ulkopoliittisista tapahtumista.

– En usko, että Le Pen voittaa, Tuomioja totesi.

Poliittista keskustaa edustavaa Emmanuel Macronia kannattaa tuoreen mielipidemittauksen mukaan Ranskan presidentinvaalien toisella kierroksella 59 prosenttia äänestäjistä. Kilpakumppani Le Penin kannatus on 41 prosenttia. Luvut ilmenevät BVA:n mielipidemittauksesta.

Bildt oli samoilla linjoilla Tuomiojan kanssa. Hänen mielestään Le Penin voitolla olisi erittäin negatiivinen vaikutus Eurooppaan.

Le Pen haluaa neuvotella uusiksi Euroopan unionin perussopimukset ja ajaa protektionistista talouspolitiikkaa eli kotimaisten tuottajien suojelua esimerkiksi tulleilla, rajoituksilla ja valtion tuella.

Le Pen on väläyttänyt myös kansanäänestystä Ranskan euro- ja EU-jäsenyydestä. Nämä väläytykset voisivat eri asiantuntijoiden mukaan saada aikaan Eurooppaa vahingoittavia markkinareaktioita.

Jos Ranskan pysyminen EU:ssa ja eurossa olisi epävarmaa, se vaikuttaisi todennäköisesti investointeihin ja kulutuspäätöksiin Euroopassa ja hidastaisi elpyvää talouskasvua.

Le Pen on kuronut Macronin etumatkaa kiinni. Macron lähtee ennakkosuosikkina toiselle kierrokselle, jonka vaalipäivä on 7. toukokuuta.

Sosialistipuolueen elokuussa 2016 jättänyt Macron on entinen talousministeri ja johtaa omaa En Marche! -liikettään. Hän oli tiukan ensimmäisen kierroksen suosituin ehdokas 24,01 prosentin äänisaaliilla.

Euroskeptisen ja maahanmuuttokriittisen Front National -puolueen Le Pen sai ensimmäisellä kierroksella 21,30 prosenttia äänistä.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)