Droonit ovat olleet merkittävässä roolissa Ukrainan sodassa. Kuvassa Kiova Venäjän tekemän drooni-iskun jälkeen. AFP / LEHTIKUVA / OLEKSII FILIPPOV

”Ennennäkemätöntä” – Tekoälyn ohjaamia drooneja ei voi häiritä

Uusi ase voi seurata liikkuvaa kohdetta jopa kilometrin etäisyydeltä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhdysvaltalais-saksalainen ohjelmistoalan yritys Auterion lähettää Ukrainaan kymmeniä tuhansia drooneja, joita ohjataan tekoälyn avulla. Asiasta kertoo Financial Times.

Tekoälyllä ohjattavien droonien tarkoituksena on auttaa Ukrainaa torjumaan venäläisten tekemiä droonihyökkäyksiä.

Yhtiön toimitusjohtajan Lorenz Meierin mukaan yhtiö toimittaa 33 000 droonia Ukrainaan vielä tämän vuoden aikana. Toimitus tehdään Yhdysvaltain puolustusministeriö Pentagonin kanssa tehdyn sopimuksen mukaisesti.

Auterionin kehittämiä drooneja on käytössä Ukrainan taistelukentillä tälläkin hetkellä. Meierin mukaan nyt tehtävän sopimuksen myötä taisteludroonien määrä rintamalla kasvaa moninkertaiseksi.

Ukrainalla on käytössään myös lukuisien muiden valmistajien kehittämiä drooneja. Meierin mukaan Auterion ei pyri kilpailemaan muiden droonivalmistajien kanssa, vaan täydentämään niitä.

Uusissa drooneissa on myös yksi erikoisuus mitä ei tiettävästi löydy muiden toimittamista laitteista. Droonit sisältävät pienoistietokoneen, joka tunnetaan nimellä Skynode. Tietokoneet käyttävät yrityksen ohjelmistoa ja sisältävät kameran ja radion. Tekniikan ansiosta  manuaalisesti ohjattavat droonit on mahdollista tarvittaessa muuttaa ”tekoälyllä toimiviksi asejärjestelmiksi”, joita ei pysty häiritsemään.

Meierin mukaan droonit pystyvät seuraamaan liikkuvaa kohdetta jopa yhden kilometrin etäisyydeltä.

Droonit ovat muuttaneet merkittävästi sodankäyntiä ja ne ovat nousseet merkittävään rooliin Ukrainan sodan aikana. Niistä on tullut rintamalla jopa tärkein ase. Toisaalta niiden heikkoudeksi on nähny elektroniselle häirinnälle altistuminen. Tähän heikkouteen tuorein Auterionin asetoimitus pyrkii vastaamaan.

Sotilaskäyttöiset droonit ovat kehittyneet huomattavasti yli kolme vuotta kestäneen hyökkäyssodan aikana. Sotatieteiden tohtori ja kansanedustaja Jarno Limnéll (kok.) on painottanut myös länsimaita panostamaan omaan drone-tuotantoonsa ja taistelujärjestelmiensä kehittämiseen.

Myös Venäjä on käyttänyt sodankäynnissään drooneja. Hyökkääjän käyttämät droonit ovat pääosin peräisin Iranista.

LUE MYÖS:
Droonit mullistivat sodankäynnin – ”ilmatila ei ole enää suurvaltojen yksinoikeus”

Hirviötankki lähestyi etulinjaa – droonit iskivät

Rintaman tärkein ase – näin droonit muuttivat sotaa

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)