Brexit-Britannia menossa liittoon Norjan ja Islannin kanssa – ”Ovemme on auki”

EEA-mallista löytyy porsaanreikä, jonka nojalla Britannia voisi rajoittaa ihmisten tuloa saarivaltioon.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Britannian EU-eroa seuraa siirtymäaika, jonka kuluessa Britannian ja EU:n väliset suhteet järjestetään niin sanotun Norjan-mallin mukaan. Näin kirjoittaa brysseliläislehti Politico, ja se nojaa tietonsa EU- ja brittidiplomaattien haastatteluun.

Lehden mukaan jopa kovan Brexitin kannattajat, kuten brittiministerit Liam Fox ja Michael Gove ovat kääntyneet Norjan mallin kannattajiksi, koska se lieventää Britannian liike-elämälle aiheutuvia tappioita.

Norjan malli tarkoittaisi, että Britannia eroaa EU:sta mutta liittyy Euroopan talousalue EEA:n jäseneksi.

Euroopassa toimii tällä hetkellä useita sisäkkäisiä talous- ja poliittisia organisaatioita. Euroopan Unioni on 28 maan liitto. EEA:han puolestaan kuuluvat kaikki EU-maat, mutta näiden lisäksi myös Islanti, Liechtenstein ja Norja. EEA-maat pääsevät EU:n sisämarkkinoille, mitä brittiläiset yritykset ovat toivoneet Brexitin jälkeen.

Jotta Britannia voisi liittyä EEA:han, sen pitää liittyä ensin EFTA:an eli Euroopan vapaakauppajärjestöön. EFTA:an kuuluvat Islanti, Liechtenstein, Norja ja Sveitsi.

EFTA:n mukaan se pitää ovea auki Britannialle.

– Olemme valmiita ottamaan vastaan Britannian jäsenhakemuksen, sanoo EFTA:n tiedottaja Thorfinnur Omarsson.

EEA-jäsenyydellä on ainakin yksi hidaste: jäsenyys edellyttää ihmisten vapaata liikkuvuutta. Kuitenkin Britannian Brexit-päätöksen takana oli juuri halu rajoittaa ihmisten liikkumista saarivaltioon.

Tähän saattaa löytyä porsaanreikä. EEA-sopimuksen artikla 112 näet sallii jäsenmaan omalla päätöksellään rajoittaa vapaata liikkuvuutta, jos se kohtaa ”taloudellisia, sosiaalisia tai ympäristöllisiä vaikeuksia”.

Politicon mukaan EU on valmis hyväksymään Norjan-mallin Britannialle. EU kuitenkin vaatii, että ennen näiden neuvottelujen aloittamista EU ja Britannia sopivat, kuinka suuri on Britannian Brexit-lasku. Tämä tarkoittaa summaa, jonka Britannia maksaa EU:lle siitä hyvästä, että maa eroaa EU:sta, vaikka se on sitoutunut maksamaan rahaa EU-budjettiin vielä useiden vuosien ajan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)