Henkilöautoilija törmäsi alakouluikäiseen lapseen Kuopiossa Hiltulanlahden koulun kohdalla ja poistui paikalta pysähtymättä.
Itä-Suomen poliisin tiedotteen mukaan törmäys tapahtui keskiviikkona noin kello 13.10.
Poliisin mukaan autoilija oli ajanut Hiltulanlahdenkatua liikenneympyrän suunnasta ja törmännyt suojatielle menossa olevaan lapseen koulun kohdalla. Lapselle tuli lieviä vammoja. Henkilöautoilija oli poistunut paikalta pysähtymättä.
Poliisille kerrottujen havaintojen mukaan henkilöauto oli ollut vanha, kirkkaansininen ja malliltaan matala. Henkilöautoilija oli jatkanut Hiltulanlahdenkatua mahdollisesti Matkuksen suuntaan.
Poliisi pyytää henkilöauton kuljettajaa olemaan poliisiin yhteydessä. Poliisi pyytää myös sivullisten havaintoja tapahtuneesta, auton rekisterinumerosta sekä kuljettajasta.
Yhteydenotot voi tehdä Itä-Suomen poliisin vihjepuhelimeen 0295 415 232 tai sähköpostitse [email protected].





