Kuvakaappaus videolta. POLIISI/DENNIS PASTERSTEIN

Ajoi ylinopeutta ilman turvaväliä – 25 päiväsakkoa ja kortti hyllylle

Piittaamaton käytös tallentui poliisin ajokameraan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ylinopeuden ajaminen ja turvavyön laiminlyönti toi autoilijalle 25 päiväsakon rangaistuksen pääkaupunkiseudulla. Lisäksi hän menetti ajokorttinsa määräajaksi. Asiasta kertoo Helsingin poliisilaitoksen ylikomisario Dennis Pasterstein viestipalvelu X:ssä.

Julkaisunsa yhteyteen hän on jakanut poliisin ajokameran tallenteen tilanteesta. Video on katsottavissa artikkelin lopussa.

Pastersteinin mukaan kuljettajan nopeudeksi mitattiin 102 kilometriä tunnissa, kun sallittu nopeus oli 80 kilometriä tunnissa. Sen lisäksi poliisi huomasi, että autoilija ei pitänyt riittävää turvaväliä edessä kulkevaan ajoneuvoon.

– Etäisyys edellä ajavaan vähimmillään noin viisi metriä, pidemmällä matkalla 5-10 metriä, jolloin nopeus 90 km/h.

Tilannetta vakavoitti entisestään se, että tienpinta oli liukas sääolosuhteiden takia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)