Ajatushautomo esittää Suomeen käyttäytymistieteitä politiikkaan soveltavaa yksikköä

Riippumaton ajatushautomo Tänk suosittelee, että Suomeen perustettaisiin osaksi valtionhallintoa yksikkö, joka käyttäytymistieteitä soveltaen pyrkisi tehostamaan julkisen sektorin toimintaa sekä edistämään tutkimuksellisen näytön hyödyntämistä päätöksenteossa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tällainen yksikkö on jo useamman vuoden ajan toiminut Britanniassa ylittäen kaikki sille asetetut tavoitteet.

Alun perin Ison-Britannian pääministerin alaisuuteen perustettu Behavioural Insights Team (BIT) -tutkimus- ja neuvonantoyksikkö tuotti kolmen ensimmäisen toimintavuotensa aikana julkisen talouden säästöjä 22-kertaisesti omaan toimintabudjettiinsa nähden.

– Nykyään yhteiskunnallisena yrityksenä toimivan, mutta yhä tiiviisti valtionhallinnon kanssa yhteistyötä tekevän yksikön kehittämien toimenpiteiden arvioidaan tuovan vuosittain 300 miljoonan punnan edestä säästöjä seuraavien viiden vuoden ajan, kertoo ajatushautomo Tänkin toimitusjohtaja Markus Kanerva.

BIT:n luomat yhteiskunnalliset toimenpiteet perustuvat uusimpiin käyttäytymistieteellisiin havaintoihin. Niiden mukaan ihmiset muun muassa käyttäytyvät yllättävän usein epärationaalisesti, mutta suhteellisen ennakoitavasti.

Viimeisimmän tutkimustiedon pohjalta voidaan laatia kansalaisten toimintaan ja päätöksentekoon vaikuttavia toimenpiteitä, jotka pyrkivät parantamaan sekä yksilön että yhteiskunnan tilannetta. Nämä toimenpiteet testataan aina ennen laajempaa käyttöönottoa tieteellisellä tutkimusasetelmalla, jolla mitataan niiden todellista vaikuttavuutta.

”Mielestämme Suomessa, jossa julkisen talouden tilanne on haastava ja väestö ikääntyy, ei ole varaa olla hyödyntämättä maailmalta löytyviä uusia tapoja järkeistää ja tehostaa olemassaolevia julkisen puolen järjestelmiä ja käytäntöjä, sanoo Markus Kanerva.

Tänkin näkemyksen mukaan käyttäytymistieteellisen ajattelutavan omaksuminen yhteiskuntapolitiikassa ja siihen liittyvän kokeellisen lähestymistavan juurruttaminen Suomeen luonnistuisi parhaiten perustamalla aiheeseen erikoistuneen asiantuntijayksikön.

Useat hallitukset ympäri maailmaa arvioivat parhaillaan, kuinka he aloittaisivat käyttäytymistieteisiin perustuvan toimintatavan hyödyntämisen niin julkisen talouden velkaantumisen hillitsemiseksi kuin kansalaisten elämänlaadun ja ympäristön tilan parantamiseksi.

Yhdysvalloissa on aloitettu oman yksikön kokoaminen Valkoiseen taloon. Hollannissa on puolestaan käynnissä arviointi siitä, mikä malli sopisi heille parhaiten.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)