Puolan tiedustelupalvelu on pidättänyt kahdeksan henkilöä epäiltynä sabotaasin suunnittelusta. Epäillyt on pidätetty eri puolilla maata viime päivinä, pääministeri Donald Tusk ilmoitti viestipalvelu X:ssä tiistaina.
Myös Romanian turvallisuusviranomaiset olivat mukana operaatiossa.
Epäiltyjen sanotaan tiedustelleen sotilaskohteita ja kriittistä infrastruktuuria, kertoi sisäministeri Tomasz Siemoniak. Lisäksi heidän väitetään valmistelleen keinoja sabotaasin ja iskujen toteuttamiseksi. Siemoniak kutsui tiistaina tv-haastattelussa sabotaasia yhdeksi terrorismin muodoksi.
Epäiltyjen joukossa on 21-vuotias ukrainalainen, joka pidätettiin 16. lokakuuta. Miehen kerrotaan työskennelleen varastossa lähellä Varsovaa. Hänen kaksi ukrainalaista rikoskumppaniaan pidätettiin Romaniassa.
Puolan syyttäjänviraston mukaan 21-vuotiaan epäillään toteuttaneen Venäjän tiedustelupalvelun käskyjä yhdessä muiden henkilöiden kanssa. Näiden käskyjen epäillään sisältäneen sytyttimiä ja kemiallisia aineita sisältävien lähetysten valmistelua ja lähettämistä Ukrainaan, jotka voisivat aiheuttaa tulipalon tai räjähdyksen. Romanian viranomaiset pysäyttivät lähetykset ennen kuin ne ehtivät räjähtää. Tavoitteena oli polttaa tai räjäyttää Ukrainan suurimman posti- ja kuriiriyhtiön Nova Postan pääkonttori Romaniassa.
Romania pidätti kaksi miestä, jotka olivat saapuneet Romaniaan Puolasta. Räjähteet saatiin purettua ajoissa, kertovat Romanian tiedustelu SRI sekä poliisi.
Varsinkin Puola on ollut jo parin vuoden ajan keskeinen sabotaasien alue. Puolan asema liittyy osin siihen, että sen kautta kulkee länsimaiden sotilasapu Ukrainaan. Lisäksi se on alueellinen sotilasmahti itsekin.
Lue lisää:
Vanha komentaja pyysi pientä palvelusta – näin tapahtumat etenivät ennen kuin Venäjän pommi oli räjähtää lennolla
Räjähdetölkit katosivat: Venäjän sabotaasiverkostosta paljastuu koko ajan lisää
Puola saanut kiinni jo yli 30 sabotaasista: Yksi tuli Kolumbiasta
Salahanke lentojen tuhoamiseksi selviää: Taustalla on tämä venäläinen eversti





