Android-puhelimet käynnistyvät automaattisesti uudelleen tietyn ajan kuluessa. Iphone-laitteissa vastaava toiminto on ollut käytössä jo pidempään. PIXABAY

Näin käy, jos et avaa puhelintasi kolmeen päivään

Ominaisuus parantaa laitteen tietoturvaa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Googlen Android-käyttöjärjestelmää käyttävät älypuhelimet käynnistyvät automaattisesti uudelleen, jos et avaa niitä lukituksesta kolmen vuorokauden eli 72 tunnin kuluessa. Kyseinen päivitys tuli kaikille Android-puhelimille aiemmin tänä vuonna.

Päivitystä perustellaan paremmalla tietoturvalla. Kun laite käynnistetään uudelleen, se vaatii käyttäjältä laitteen SIM-kortin PIN-koodin syöttämistä. Samalla käyttäjän on annettava laitteen erillinen salasana, mikäli sellainen on asetettu.

Käytännössä toiminto voi suojata laitetta väärinkäytöksiltä tilanteissa, joissa laite on päätynyt vääriin käsiin.

Vastaavanlainen ominaisuus on otettu käyttöön aiemmin myös Applen iPhone-laitteissa.

Älylaitteet on suositeltavaa käynnistää uudelleen aina säännöllisin väliajoin. Kyberturvallisuuskeskuksen tietoturva-asiantuntija Sanna Autio kertoi aiemmin Verkkouutisille, että laitteen uudelleenkäynnistäminen voi auttaa poistamaan laitteen muistissa olevia haittaohjelmia. Uudelleenkäynnistys voi olla tehokas keino myös tilanteissa, joissa laitteen toiminta on hidastunut.

Googlen päivityksestä kertoi Suomessa ensin muun muassa Ilta-Sanomat.

LUE MYÖS:
Nämä merkit paljastavat, että puhelimessasi on haittaohjelma

Viestisi voivat vuotaa ulkopuolisille: Nämä ovat sovellusten vaaranpaikat

Puhelimesi salaisuudet voivat paljastua, vältä nämä virheet ulkomailla

Onko sinulla tämä älypuhelin? Ota tärkeä suojaus heti käyttöön

Katosiko tai varastettiinko puhelimesi? Näin estät tietosi päätymisen vääriin käsiin

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)