Meyer Turun telakka kuvattuna mereltäpäin. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Kansanedustaja kysyy: Miksi upeimmat valtamerialukset tulevat Suomesta?

Marko Kilpi muistuttaa, että Suomi kiilasi laivanrakentamistaidossa Ruotsin ohi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansanedustaja Marko Kilpi pohtii Facebook-päivityksessään, mistä Suomen menestys laivanrakentamisessa johtuu.

Kilpi muistuttaa Ruotsissa olevan niin ikivanhat perinteet laivan rakentamisesta, että sen olisi luullut kantavan nykypäiväänkin saakka. Asia on kuitenkin toisin.

– Maailman suurimmat ja upeimmat valtamerialukset tulevat Suomesta. Ei Ruotsista. Miten siinä niin pääsi käymään? Kilpi miettii.

Kansanedustajan mukaan Suomen laivanrakennusosaaminen kertoo häikäisevän loisteliaalla tavalla siitä, kuinka Suomen kehitys on ollut poikkeuksellista ja historiallistakin verrattuna moneen muuhun maahan.

– Erityisesti entiseen hallitsijamaahamme Ruotsiin verrattuna, Kilpi täydentää.

Kilven mukaan kehitys on ollut myös hämmentävän nopeaa. Hän kehottaa vertaamaan, mitä kaikkea yhteiskunnallisessa kehityksessä tapahtunut sotien jälkeisestä ajasta tähän päivään. Suomen tapausta pidetäänkin hänestä monessa maassa loistavana esimerkkinä.

Kilpi kuitenkin myöntää, että ei Ruotsissa kaikkea laivanrakennustaitoa ole unohdettu.

– Siellä on keskitytty tekemään sukellusaluksia. Niitähän siellä on osattu ennenkin tehdä, Kilpi veistelee.

– Ehkä Vasa-laivan jälkeen totesivat, että ei kannata, kun ei kanna. Opitaan virheistä ja tehdään sitä, mitä osataan. Aluksia, jotka ei kanna.

Lopuksi kokoomusedustaja painottaa, että Suomessa kannattaa jatkaa sitä, mitä selkeästi osataan.

–  Kehitystä. Siinä me ollaan todistetusti hyviä, ellei jopa erinomaisia. Sitä ei kannata unohtaa, koska se kantaa, Kilpi sanailee.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)