Keskustan Kurvinen ajaa maakuntaveroa viimeistään 2022

Kansanedustaja Antti Kurvinen (kesk.) ehdottaa käynnistettäväksi maakuntien verotusoikeudesta parlamentaarisen valmistelun, jotta maakuntavero voidaan ottaa käyttöön ensi vaalikaudella.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Antti Kurvisen mielestä maakuntaveron pitäisi olla käytössä viimeistään verovuonna 2022 kevään 2021 maakuntavaalien jälkeen. Siirtymäkauden jälkeen kuntavaalit ja maakuntavaalit on tarkoitus järjestää samaan aikaan.

– Näin ollen keväällä 2021 valittavat 18 maakuntavaltuustoa pääsisivät ensimmäistä kertaa päättämään alueensa verotuksesta seuraavalle vuodelle, Kurvinen kaavailee.

Hänen mielestään maakuntavero on tärkeä asia aidon maakunnallisen itsehallinnon luomiseksi.

– Maakuntavero lisäisi myös maakuntien omaa vastuuta taloudestaan ja parantaisi maakuntien rahoitusasemaa lainamarkkinoilla, sanoo kansanedustaja.

– Minusta tulisi harkita parlamentaarista valmistelua maakuntien verotusoikeudesta ja sen laajuudesta ja sisällöstä. Näin eduskuntavaalien 2019 tuloksesta riippumatta maakunnat saisivat vastuun omasta tulevaisuudesta myös taloudenpidon osalta, linjaa Kurvinen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)