Poliisi kertoi eilen pidättäneensä miehen, jota epäillään tunkeutumisesta naisen kotiin. LEHTIKUVA / AKU HÄYRYNEN

HS: Parveketunkeutujalla on pitkä rikoshistoria

Epäilty on tunkeutunut asuntoihin ja veneisiin useita kertoja viimeisen 10 vuoden aikana.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Jätkäsaaren parveketunkeutumisesta epäilty mies on poliisille tuttu entuudestaan, kertoo Helsingin Sanomat.

Epäillyllä on Helsingin käräjäoikeudesta pitkä lista tuomioita, muun muassa nimikkeillä pahoinpitely, ryöstö, ryöstön yritys, kotirauhan rikkominen, huumausainerikos ja varkaus.

Vuonna 1999 syntyneen miehen on todettu tunkeutuneen asuntoihin ja veneisiin useita kertoja viimeisen kymmenen vuoden aikana. Hän on saanut tuomioita tunkeutumisten yhteydessä suoritetuista varkauksista.

Helsingin käräjäoikeudessa on tällä hetkellä vireillä kaksi viime aikoina nostettua rikosasiaa. Nimikkeet ovat pahoinpitely ja näpistys.

Viime viikonlopun parveketunkeutumisessa miestä epäillään törkeästä raiskauksesta, törkeästä kotirauhan rikkomisesta sekä pahoinpitelystä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)