Haavoittunut venäläissotilas makaa maassa. www.twitter.com/wartranslated/ 3rd Separate Assault Brigade

Ukrainalaisten vangiksi jäänyt venäläinen räjäyttää itsensä – video ei sovi herkille

Bahmutin lähistöllä käydyssä tulitaistelussa kuoli ja haavoittui useita venäläissotilaita.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan asevoimien 3. rynnäkköprikaati on julkaissut Twitterissä rankan videon, joka näyttää ukrainalaisten hyökkäyksen venäläisten asemiin Bahmutin suunnalla Itä-Ukrainassa. Alta löytyvä vartalokameralla kuvattu video ei sovi herkille.

Wartranslated-sivuston englanniksi kääntämällä videolla ukrainalaiset saapuvat paikalle panssaroiduilla miehistönkuljetusajoneuvoilla, astuvat nopeasti ulos ja aloittavat rynnäkön vihollisen asemiin.

Tulitaistelu alkaa välittömästi. Ukrainalaiset kuitenkin etenevät nopeasti kohti venäläisiä ja valtaavat asemat. He ottavat myös joukon venäläisiä sotavangeiksi ja antavat heille ensiapua.

Video näyttää noin kolmen minuutin kohdalla, kuinka Datsik-niminen ukrainalaissotilas menettää melkein henkensä, kun hän tutkii haavoittunutta venäläissotilasta, joka ei halua antautua ja räjäyttää itsensä kranaatilla.

Ukrainalaiset myös jututtavat sotavangiksi jäänyttä vanhempaa venäläismiestä. Mies kertoo olevansa vanki ja vapautuvansa palveltuaan rintamalla kuusi kuukautta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)