Venäläisen Wagner-palkkasoturiyhtiön johtaja Jevgeni Prigožin on yrittänyt selittää ryhmänsä epäonnistumista valloittaa Itä-Ukrainan Bahmutin kaupunkia, joka on ollut kuukausien ajan kiihkeiden taistelujen paikka, uutisoi CNN.
Vieraillessaan uutenavuonna rintamalla Prigožin sanoi, että Bahmutissa on ”jokaisessa talossa linnoitus”, ja että ”vain klovnit, jotka istuvat ympäriinsä yrittävät ennustaa näitä asioita”.
– Joskus talon puhdistamiseen (ukrainalaisjoukoista) menee kokonaisia viikkoja, eikö niin, hän kysyi sotilailta videolla, joka lähetettiin Wagner Telegram -kanavalle viikonloppuna.
– He sanovat: ”Yhdistetyt joukot ovat edenneet Artjomovskiin ja murtaneet puolustuksen”, hän sanoi viitaten Bahmutiin sen neuvostoaikaisella nimellä.
– Sitten he sanovat: Mitä tarkoittaa ”murtautua läpi puolustuksen?” ”Puolustuksen läpimurtaminen” tarkoittaa yhden talon puolustuksen murtamista tänä aamuna, sitten sinun täytyy mennä murtamaan seuraavan talon puolustus, eikö niin?” hän sanoi.
– Eikä se ole vain yksi puolustuslinja. Kuinka monta puolustuslinjaa Artjomovskissa on? Jos sanoisimme 500, se olisi suunnilleen tarkkaa, eikö, Prigožin jatkaa.
Wagnerin sotilaat vahvistavat videolla, että Ukrainan puolustuslinjoja on olemassa ”kymmenen metrin välein”.
– Siksi kysymys kuuluu: ”Kuka ottaa Artjomovskin? Mitkä voimat yhdistettiin? Se on Wagnerin yhdistetyt voimat. Ja kuka muu? Kuka muu siellä on kuin Wagner PMC?”, hän kyseli.
– Ei kukaan muu, palkkasotilaat vastaavat.
– Tänä vuonna me voitamme! Mutta ensin valloitamme sisäisen byrokratiamme ja korruptiomme, Prigozhin sanoo toisessa videossa.
– Kun voitamme sisäisen byrokratiamme ja korruptiomme, valloitamme Ukrainan ja Naton ja sitten koko maailman, hän lisää.
– Nyt ongelmana on se, että byrokraatit ja korruptioon osallistuvat eivät kuuntele meitä, koska he kaikki juovat uudenvuoden aikaan samppanjaa.





