Tuhoutuneita rakennuksia Itä-Ukrainassa 26. joulukuuta 2022. AFP / LEHTIKUVA / IONUT IORDACHESCU

Venäjä etsintäkuulutti kuusi Wagnerista paennutta

Miesten kerrotaan paenneen harjoitusleiriltä Itä-Ukrainasta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän sisäministeriö on etsintäkuuluttanut kuusi henkilöä, joiden väitetään paenneen palkkasoturiryhmä Wagnerin koulutusleiriltä. Asiasta kertoo Radio Free Europe/Radio Liberty.

Paon kerrotaan tapahtuneen Wagnerin koulutusleirillä miehitetyn Ukrainan alueella yli viikko sitten. Paenneiden joukossa on etsintäkuulutuksen mukaan kolme Uzkebistanin kansalaista, Kirgisian kansalainen, Valko-Venäjän kansalainen ja yksi Venäjän kansalainen.

Joidenkin viranomaisten raporttien mukaan paenneet miehet olisivat aseistettuja. Tietojen paikkansapitävyyttä ei ole saatu varmistettua riippumattomista lähteistä.

RFE/RL:n mukaan sisäministeriö on kieltänyt antamasta tarkempia lisätietoja paenneista henkilöistä. Tiettävästi koulutusleiri on sijainnut Itä-Ukrainassa Luhanskin alueella.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)