Euroopan unionin vakaus- ja kasvusopimus edellyttää, että EU-maiden julkisen talouden vuotuinen alijäämä pysyy alle kolmessa prosentissa bruttokansantuotteesta eikä julkinen velka ylitä 60 prosentin suhdetta kokonaistuotantoon.
Ifo-instituutti kävi läpi, miten hyvin euromaat ovat noudattaneet alijäämäkriteeriä vuosina 1999–2015. Selvityksen mukaan alijäämäsääntöä rikottiin tuona aikana yhteensä 165 kertaa.
Tapauksista 51:ssä kolmen prosentin alijäämärajan ylittäminen oli sallittua, koska se johtui taantumasta. Lopuissa 114 tapauksessa rajan ylitys ei ollut sallittua.
– Rikkomusten määrä on hämmästyttävä. Ilmeisesti säännöt eivät toimi. Missään näistä tapauksista ei langetettu sanktioita, niin kuin olisi määrä. Tämän takia tarvitaan muita mekanismeja, Ifon johtaja Clemens Fuest sanoi.
Vain muutama päivä sitten ranskalainen talouskomissaari Pierre Moscovisi viivästytti toimenpiteiden aloittamista Espanjaa ja Portugalia vastaan.
Useimmin sääntöä on rikkonut Ranska, 11 kertaa. Kymmenen kertaa sääntöä ovat rikkoneet Kreikka, Portugali ja Puola. Iso-Britannia on rikkonut sääntöä yhdeksän kertaa, Italia kahdeksan kertaa, Unkari seitsemän kertaa sekä Irlanti ja Saksa molemmat viisi kertaa.
Luxemburg, Viro, Suomi, Tanska ja Ruotsi eivät ole rikkoneet sääntöä toistaiseksi kertaakaan.
Vuonna 2014 Suomi ylitti kolmen prosentin alijäämärajan, mutta Euroopan komissio katsoi sen taantumasta johtuvaksi sallituksi ylitykseksi.





