Kokoomuksen kansanedustaja Alexander Stubb kirjoittaa somepäivityksessään, miten kesä tuo mukanaan elämänmuutoksen.
– Elokuussa siirryn Euroopan investointipankin palvelukseen. Olen äärettömän iloinen ja kiitollinen nimityksestä. Uudet haasteet odottavat. Samalla eräänlainen paluu juurilleni, EU-asioiden pariin, Alexander Stubb toteaa.
– Vuodesta 1995 olen työskennellyt virkamiehenä tai korkeimmalla poliittisella tasolla neuvostossa, komissiossa, Euroopan parlamentissa, euroryhmässä ja Eurooppa-neuvostossa. Sain nimitysvaliokunnalta vihreää valoa.
Valtioneuvosto esitti nimitystä tänään. Se astuu voimaan, kun enemmistö jäsenmaista on sen hyväksynyt.
– Olen kiitollinen siitä, että olen saanut palvella isänmaata niin hyvinä kuin huonoinakin aikoina, virkamiehenä ja poliitikkona. Nyt on aika siirtyä uusiin tehtäviin. Ympyrä sulkeutuu, palaan takaisin EU-virkamieheksi. Vuosi on vedetty vähän happea kahdeksan vuoden hallitusrupeaman jälkeen. Kiitos kaikesta tähän asti. Jatketaan, yhdessä, Stubb kirjoittaa.
Hän toteaa EIP:n sijaitsevan Luxemburgissa ja että EU:n pankilla on yli 40 paikallistoimiston verkosto. EIP:n omistavat EU:n 28 jäsenmaata ja se perustettiin jo Rooman sopimuksessa vuonna 1958.
EIP:stä on vuosien varrella tullut maailman suurin monenkeskinen lainoittaja. Pääomaa pankilla on 243 miljardia euroa.
– Viime vuonna EIP rahoitti suomalaisia projekteja 2,2 miljardin euron edestä. Se on noin 1,1 prosenttia bkt:stä, kun EU-keskiarvo on yleensä noin 0,5 prosenttia. Helsinki-Vantaan lentokentän laajennus ja vaikkapa infrahankkeet Oulun ja Rovaniemen seudulla ovat hyötyneet EIP:n rahoituksesta, kuten myös moni yritys.
– EIP:n varapääjohtajien nimitysprosessi tehtiin ensimmäistä kertaa uudella tavalla. Pätevyyttäni tehtävään tarkasteli ensimmäisessä vaiheessa virallinen nimitysvaliokunta. Pankin hallituksen jäseniltä edellytetään riippumattomuutta, osaamista ja kokemusta rahoitukseen, pankkitoimintaan ja/tai Euroopan unioniin liittyvistä asioista, Stubb kertoo.





