Kokoomuksen kansanedustaja Wille Rydman pitää kielen ja terminologian sensurointia vaarallisena.
Hän viittaa Facebookissa Taloussanomien uutiseen, jonka mukaan Froneri Finland harkitsee Eskimo-jäätelön nimen vaihtamista. Yhtiön markkinointijohtaja Minna Brunbergin mukaan taustalla vaikuttavat erityisesti vähemmistöjen tasa-arvoon liittyvät asiat. Jäätelön nimestä voidaan hänen mukaansa kokea joissain ryhmissä epätasa-arvoa.
Wille Rydman vertaa kehitystä YYA-aikakauden suomettumiseen. Hänen mukaansa kylmän sodan aikana Suomessakin harrastettu varovaisuus kääntyi järkevästä itsesuojeluvaistosta ”naurettaviin sfääreihin asti”.
– Tämän päivän paniikinomainen varovaisuus on silti monella tapaa paljon naurettavampaa kuin kylmän sodan aikainen. Nyt ei pelätä rajan yli vyöryviä tankkeja ja lueta lepytysloitsuja sen uhan torjumiseksi. Nykyään pelokkaaseen itsesensuuriin riittää pelkkä mekastavien twitterrääkyjien pelko, Wille Rydman sanoo.
– Kielen ja terminologian sensurointi siksi, että joku jossain päin maailmaa mahdollisesti saattaa sanavalinnasta loukkaantua, on täysin loputon suo. Varsinkin, kun läntiset yhteiskunnat on nyt saatu viritettyä asentoon, jossa näyttävimmästä loukkaantumisesta saa suurimman julkisen huomion.
Hänen mukaansa yksityiset yritykset saavat toki nimetä tuotteensa siten kuin haluavat. Myös yksityiset kuluttajat voivat hänen mukaansa tehdä omat valintansa.
– Itse ajattelin mahdollisuuksien mukaan kuluttajana suosia niitä yrityksiä, jotka eivät anna kitisevien elämäntapaloukkaantujien vaikuttaa toimintaansa.
https://www.facebook.com/WilleRydman/posts/10157410361488733





