Eija-Riitta Korhola ottaa kantaa kuntavaalien jälkeisiin puheisiin vihreiden vasemmistolaisuudesta.
Korhola viittaa Helsingin pormestariksi nousevan kansanedustaja Juhana Vartiaisen (kok.) lausuntoon Helsingin Sanomissa vihreiden vaalitappion olevan seurausta siitä, että puolue on liian vasemmalla.
– Vihreät on nykyään selvästi vasemmistopuolue, se ei toimi oikeistoliberaalissa Helsingissä, hän sanoi.
– ”En sanoisi, että olemme liian vasemmistolainen puolue, (Anni) Sinnemäki sanoi”. Sepä se. Vihreiden vasemmistolaisuus on kaikille muille ilmiselvää paitsi heille itselleen. Juuri se on se ongelma, Korhola tviittaa.
”En sanoisi, että olemme liian vasemmistolainen puolue, Sinnemäki sanoi”. Sepä se. Vihreiden vasemmistolaisuus on kaikille muille ilmiselvää paitsi heille itselleen. Juuri se on se ongelma. https://t.co/cMbl25fXiZ
— Eija-Riitta Korhola (@ER_Korhola) June 14, 2021





