Veikkaus vähentää pelikoneidensa määrää jopa 3000:lla

Ministerin mukaan Veikkauksen monopoliaseman turvaaminen edellyttää eduskunnan tukea.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Veikkaus vastaa yhtiön markkinointiin ja johdon palkitsemiseen liittyvään arvosteluun usean kohdan muutosohjelmalla.

Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Olli-Pekka Kallasvuon mukaan markkinointia vähennetään, vastuullisuusohjelma päivitetään ja Veikkauksen viestintää parannetaan.

Myös hajasijoitettujen peliautomaattien määrää vähennetään merkittävästi. Suunnitelmissa on jopa 3000 automaatin poistaminen.

Pakollisen tunnistautumisen käyttöönottoa aikaistetaan niin, että muutostyöt aloitetaan mahdollisimman pian. Kaikkien laitteiden osalta työ on määrä saada valmiiksi vuoden 2022 alussa.

Kunta- ja omistajaohjausministeri Sirpa Paatero (sd.) ilmoitti kolmesta uudesta jäsenestä Veikkauksen hallitukseen. Pikaisella aikataululla tehdyn päätöksen tavoitteena on vahvistaa yhtiön digitaalista osaamista, vastuullisuutta ja pelihaittojen ehkäisyä. Uusia hallituksen jäseniä ovat Christian Cedercreutz, Anne Larilahti ja Juha A. Pantzar.

Veikkauksen todettiin tarvitsevan eduskunnan apua aidon monopoliaseman turvaamiseksi kansainväliseltä kilpailulta.

– Toivon, että Veikkaus voidaan pitää edelleen vahvana. Uhkana on, että pelaajat siirtyvät ulkomaisille yrityksille, jotka eivät edes maksa veroja Suomeen, Sirpa Paatero sanoi tiedotustilaisuudessa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)