Tasavallan presidentti Sauli Niinistö kertoo Twitterissä käyneensä puhelinkeskustelun Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa.
– Keskustelimme mahdollisuuksista Valko-Venäjän jännitteisen tilanteen selvittämiseksi. Esillä oli myös Aleksei Navalnyin tapaus ja kysymys hänen terveydenhoitonsa järjestämisestä, Niinistö sanoo.
Presidentti keskusteli aiemmin perjantaina samoista aiheista Saksan liittokansleri Angela Merkelin kanssa.
Venäläisen oppositiojohtaja Aleksei Navalnyin uskotaan joutuneen myrkytyksen uhriksi. Perjantaina illalla kerrottiin, että Navalnyitä hoitava venäläissairaala olisi sallimassa hänen siirtonsa hoitoon Berliiniin.
Kävin keskustelun myös Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa. Keskustelimme mahdollisuuksista Valko-Venäjän jännitteisen tilanteen selvittämiseksi. Esillä oli myös Aleksei Navalnyin tapaus ja kysymys hänen terveydenhoitonsa järjestämisestä.
— Sauli Niinistö (@niinisto) August 21, 2020





