Piispa HU:lle: Ongelmat räjähtäisivät kaduille ilman kirkkoa

Teemu Laajasalon mukaan kirkon laupeudentyö jää muiden hyväntekeväisyystempausten varjoon.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kirkon tekemä avustustyö vanhusten, perheiden ja vähäosaisten parissa saa niukasti huomiota, toteaa Helsingin Piispa Teemu Laajasalo.

– Jo pelkästään diakonit tekevät tuhansia kotikäyntejä vuodessa ja tapaavat valtavia määriä tavallisia helsinkiläisiä, Laajasalo muistuttaa Helsingin Uutisissa.

– Seurakuntien työ on aivan konkreettista: maksetaan joka päivä paljon ihmisten sähkö- ja puhelinlaskuja sekä ollaan läsnä silloin, kun heillä ei mene hyvin.

Laajasalon mukaan kirkon päivittäin tekemä työ hukkuu mittasuhteeltan pienempien ja esimerkiksi sosiaalisessa mediassa rummutettujen hyväntekeväisyystempausten alle.

– Molemmat tekevät hyvää, mutta kokoerot ovat melkoiset. Ja jos kirkko lopettaisi laupeudentyönsä, Helsingin kaduille räjähtäisi varmasti suuria ongelmia, piispa sanoo.

Seurakunnat eivät ole piispan mielestä tuoneet laupeudentyötään riittävästi esille, koska ”kirkolla on riski olla liian sisäsiisti instituutio”.

– Meidän kuuluu ehdottomasti olla paikalla juuri siellä, missä virtsa haisee ja missä ihmisellä on ongelmia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)