USA ja Nato onnittelevat Suomea itsenäisyyspäivänä

Ulkoministeri Marco Rubio kuvailee Suomea mallikelpoiseksi liittolaiseksi.
Puolustusliitto Nato onnitteli Suomea itsenäisyyspäivänä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Puolustusliitto Nato onnitteli Suomea itsenäisyyspäivänä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Yhdysvallat ja puolustusliitto ovat onnitelleet Suomea itsenäisyyspäivän johdosta. Yhdysvaltojen ulkoministeri Marco Rubio kuvaili lauantaina Suomea ”uskolliseksi kumppaniksi” ja ”mallikelpoiseksi Nato-liittolaiseksi”. Lausunnossaan Rubio kuvailee Suomen ja Yhdysvaltojen tiivistäneen kuluneen vuoden aikana yhteistyötään puolustuksen, kaupan ja teknologian saralla, mainiten myös lokakuussa sovitun jäänmurtajakaupan.

– Yhdysvallat seisoo Suomen rinnalla ystävänä, liittolaisena ja kumppanina rauhaa, vaurautta ja turvallisuutta edistettäessä, Rubio päättää.

Myös puolustusliitto Naton Norfolkin esikunta on kommentoinut itsenäisyyspäivää. Esikunta, jonka alaisuuteen Suomi siirtyi Tanskan ja Ruotsin ohella perjantaina, onnitteli Suomea viestipalvelu X:ssä.

– Hyvää itsenäisyyspäivää, Suomi, Yhdysvaltojen Virginiassa sijaitseva esikuntaa kirjoittaa suomeksi julkaistussa viestissään.

Itsenäisyyspäivä on huomioitu myös puolustusliiton omalla virallisella tilillä X:ssä.

Ydinaseiden sijoittaminen Puolaan tai Baltiaan olisi valtava muutos, sanoo Henri Vanhanen.
Ainakin Puola ja osa Baltian maista ovat osoittaneet kiinnostusta järjestelyä kohtaan.
Eurooppa ei entisen Nato-virkailijan mukaan jatkossa käänny Yhdysvaltojen puolustusteollisuuden puoleen.
Mainos