Artikkelit: Kotimaa

Kansanedustajista Elina Lepomäki jätti ensimmäisenä vaalirahoitusilmoituksensa oikeusministeriölle.
Oikeusministeriön asettama työryhmä ehdottaa, että puoluetuen saaminen mahdollistetaan myös muille kuin eduskunnassa oleville puolueille.
Nuorten lääkärien tyytyväisyys ammatinvalintaan on kasvanut.
Professoriliitto ja Tieteentekijöiden liitto pohdiskelevat, kenen ehdoilla yliopistojen karsintoja, leikkauksia ja yhdistämisiä ollaan tekemässä.
Presidenttien torstai-iltaisessa puhelinkeskustelussa puhuttiin näkökulmasta riippuen hieman eri painotuksin.
Sosialidemokraattien paikka on vaalituloksen perusteella oppositiossa, katsovat demaripäättäjät Helsingin Sanomien soittokierroksen perusteella.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja Venäjän presidentti Vladimir Putin kävivät puhelinkeskustelun torstai-iltana.
Euroopan parlamentti, neuvosto ja komissio kävivät torstaina ensimmäiset kolmikantaneuvottelut Euroopan strategisten investointien rahastosta.
En hyväksy sitä, että valtionyhtiö päätyy jälleen toiminnan ulkoistamisen lisäämiseen ja massiivisten yt-neuvotteluiden aloittamiseen, sanoo opetus- ja viestintäministeri Krista Kiuru (sd.).
Kuntaliitto haluaa sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistuksen laaja-alaista ja parlamentaarista valmistelua.
Verkkouutisten tavoittamat puoluehallituksen edustajat painottavat kuitenkin tarvetta katsoa Juha Sipilän kysymyspatteristo.
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä valitsi järjestäytymiskokouksessaan ryhmän uudeksi puheenjohtajaksi Antti Lindtmanin.
F-Securen raportin mukaan käyttäjien lompakkoon kohdistetut haittaohjelmat ovat lisääntyneet.
Maaliskuussa sattui yhteensä 324 henkilövahinkoon johtanutta liikenneonnettomuutta.
Puheenjohtaja Alexander Stubb sai kokoomuksen uudelta eduskuntaryhmältä tuen jatkaa hallitusneuvotteluja työllisyyden ja talouden sopeuttamiseksi.
Keskustan eduskuntaryhmä valitsi puheenjohtajakseen Kimmo Tiilikaisen.
Uuden hallitus on tehtävä kansallinen perus- ja ihmisoikeuksien toimintaohjelma, vaatii 17 kansalaisjärjestöä.
Europarlamentaarikko Paavo Väyrynen (kesk.) sanoo, ettei hän ole luopunut ehdokkuudesta valtioneuvoston jäseneksi.
Työministeri Lauri Ihalaisen mukaan työpaikkojen ilmapiiriin ja johtamisen kehittämiseen pitää panostaa.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on valinnut kokouksessaan torstaina kansanedustaja Arto Satosen jatkamaan eduskuntaryhmän puheenjohtajana.
Maataloustuottajajärjestöt Maa ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ja Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC järjestävät valtakunnallisen mielenilmauksen maatilojen vaikean taloustilanteen takia.
Lasse Männistö vastaa liiketoimintavastuun lisäksi Mehiläisen yhteiskuntasuhteista.
Suomen Yrittäjien mukaan uusi eduskunta asennoituu myönteisesti yrittäjille tärkeisiin asioihin.
Poliisi on virheellisesti moittinut työntekijöitään heidän antamistaan haastatteluista tiedotusvälineille, kertoo Savon Sanomat.
Puuliiton puusepänteollisuuden johtokunta ja hallitus käsittelevät torstaina neuvottelutuloksen uudesta työehtosopimuksesta.
Keskustan varapuheenjohtaja Juha Rehula myöntää Etelä-Suomen Sanomissa, ettei keskustan tavoitteeseen 12 ministerisalkusta välttämättä päästä.
Kuolemaan johtaneet opioidimyrkytykset ovat pääosin tapaturmaisia useiden aineiden aiheuttamia sekamyrkytyksiä, osoittaa tuore väitöstutkimus.
Venäjän vastaiset pakotteet saavat MTV:n mukaan uudelta eduskunnalta vankan kannatuksen. Liki puolet kansanedustajista pitää Venäjää uhkana.
Pähkinöitä säännöllisesti tai joka päivä syövät saattavat elää muita pitempään, tuore yhdysvaltalaistutkimus osoittaa.
Luonnonvarakeskuksen tutkimuksissa suomussalmelainen pienaukkohakkuu taimettui yllättävän hyvin. Monimuotoisuuden suhteen tulokset yllättävät toisella tapaa.
Uusi väitös moittii vanhentunutta suhtautumista seksiin ja pohtii muun muassa suostumuksen määritelmää.
Keskustakonkari Paavo Väyrynen jatkaa europarlamentaarikkona.
Suomi tarvitsee vaikuttavia toimia kilpailukyvyn parantamiseksi, keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä sanoo.
Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä tapasi tänään KT Kuntatyönantajat. Keskustelujen aiheena oli Sipilän hahmottelema yhteiskuntasopimus.
Olisi koko maan edun mukaista, että Helsingin metropolialue pystyy kilpailemaan investoinneista maailman muiden liiketoimintakeskusten kanssa, arvioidaan Helsingin seudun kauppakamarista.
Henna Virkkusen avustaja lähti Ellun kanoihin.
Suomeen saapuu torstaina matalapaineen keskus, jonka etelä- ja lounaispuolella esiintyy voimakkaita puuskaisia tuulia.
Palkansaajajärjestö Pardian puheenjohtaja Niko Simolan mielestä valtion virastot ja laitokset ovat joutuneet määrärahaleikkausten vuoksi irtisanomiskierteeseen, joka on katkaistava.
Suomen ympäristökeskus Syke kertoo, että sen tutkimusalus Aranda joutui tiistaina väistämään Gotlannin itäpuolella liikkunutta venäläistä sukellusvenettä.