Kokoomuksen kansanedustaja Harri Jaskari katsoo, että turvapaikkapolitiikassa on viime viikkojen tapahtumien valossa tehty virheitä sekä Suomessa, että EU-tasolla. Hänen mukaansa turvan tarve tulee jatkossa arvioida etukäteen, EU-alueelle pääsemisen edellytyksenä olisi tällöin hyväksytty turvapaikkahakemus. Nykyisen mallin jatkamista hän pitää mahdottomana ajatuksena.
– Jatkossa meidän pitää ottaa tosissaan ne eurooppalaiset ajatukset, jossa turvaa hakevat ovat ensin yhdessä tai muutamassa paikassa, siellä analysoidaan turvan tarve ja sitten jokainen EU-maa hoitaa osuutensa, Jaskari sanoo blogissaan.
Hän muistuttaa, että mahdollisimman sujuva ja onnistunut kotoutuminen on parasta rikollisuuden ennaltaehkäisyä turvapaikanhakijoiden suhteen.
– Ne ihmiset, jotka tulevat maahamme turvapaikanhakijoina, tarvitsevat vaativamman ja sitä kautta onnistuneemman kotoutuksen.
Kotouttamisen onnistumisen varmistamisen kannalta olisi ilmeisesti hyvä, että maahan voitaisiin ottaa samalla kertaa koko ydinperhe, Jaskari arvioi. Toinen tärkeä asia on hänen mukaansa pystyä tarjoamaan turvapaikan saaneille työpaikka mahdollisimman aikaisessa vaiheessa.
– Mutta mikäli turvapaikanhakija ei toimi Suomen lakien mukaan ja syyllistyy rikoksiin, hän ei ole oikeutettu olemaan Suomessa. Kaikkien pitää tämä ymmärtää. Siksi meidän tulee tehdä viipymättä asianmukainen riskianalyysi kohdistuen erityisesti Suomessa käännytystä tai karkotusta odottaviin ulkomaalaisiin.
Suurin yksittäinen ongelma tehokkaiden käännytysten ja karkotusten toimenpanossa on Jaskarin mukaan se, etteivät kaikki maat ole suostuneet ottamaan vastaan täten Suomesta poistettavia kansalaisiaan.
– Tämän asiantilan nopeaksi muuttamiseksi tarvitsemme tehokasta diplomatiaa ja muita ulkopoliittisia keinoja.
Hän korostaa, että suojeluperusteinen ja osaamispohjainen maahanmuutto on pidettävä tiukasti erillään.
– Niitä ei pidä sekoittaa keskenään. Nyt puheena olevat rikosriskit eivät mitenkään kohdistu osaamispohjaiseen maahanmuuttoon. Osaajia tämä maa tarvitsee, sekä kotimaasta että ulkomailta.





