AL: VTV:n pääjohtajan palkkaan esitettiin korotusta valinnan jälkeen

Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja Eero Heinäluoman kerrotaan tukeneen korotusta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Valtiontalouden tarkastusvirasto VTV:n kohun keskelle joutunut pääjohtaja Tytti Yli-Viikari valittiin tehtäväänsä vuonna 2015.

Eduskunnan täysistunto teki valinnan tarkastusvaliokunnan hakuprosessin pohjalta.

Aamulehden mukaan pääjohtajan palkkaa haluttiin korottaa heti valinnan jälkeen. Asialla oli tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja Eero Heinäluoman (sd.) tuki.

Eduskunnan silloinen puhemies Maria Lohela ei hyväksynyt korotusta ja ilmoitti pitävänsä sitä liian korkeana prosentuaalisesti ja euromääräisesti. Hän huomautti Heinäluomalle, että syksyllä 2015 oli puhuttu talouden sopeutuksen yhteydessä etuisuuksien ja palkkojen jäädytyksistä.

– Näkemykseni oli, että jatkettaisiin sillä vanhalla palkalla, mikä oli kyseiseen tehtävään määritelty, Lohela sanoo.

Tytti Yli-Viikarin kuukausipalkkaa nostettiin myöhemmin vuonna 2015 esitettyyn 11 305 euroon.

Eduskunnan kansliatoimikunta päätti tiistaina käynnistää prosessin, jolla Yli-Viikari pidätetään virasta keskusrikospoliisin rikostutkinnan ajaksi.

LUE MYÖS:
Eduskunta käynnisti prosessin VTV:n Tytti Yli-Viikarin virastapidättämiseksi (VU 30.3.21)

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)