”Yhdenvertaisuutta ja syrjimättömyyttä on kehitettävä koko ajan työpaikoilla”

Liian moni työntekijä kokee eriarvoisuutta työelämässä, arvioivat palkansaajien keskusjärjestöt SAK ja Akava sekä Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Palkansaajakeskusjärjestöt SAK ja Akava sekä Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK painottavat kannanotossaan, että yhdenvertaisuutta ja syrjimättömyyttä on kehitettävä koko ajan työpaikoilla. Järjestöjen mukaan liian moni työntekijä kokee eriarvoisuutta työelämässä esimerkiksi sukupuolen, kansalaisuuden tai seksuaalisen suuntautumisen tähden.

Järjestöt muistuttavat yhdenvertaisuuden työpaikalla tarkoittavan, että kaikki työyhteisön jäsenet ovat samanarvoisia sukupuoleen, kansalaisuuteen, ikään, terveydentilaan, vakaumukseen, seksuaaliseen suuntautumiseen tai muuhun henkilökohtaiseen ominaisuuteen katsomatta.

– Yhdenvertaisuus ei ole vain muodollinen suunnitelma vaan tekoja ja teoiksi muuttuvia sanoja. Jokaisen työpäivän tulisi olla syrjimätön Kunnon työn päivä, Akavan asiantuntija Miika Sahamies huomauttaa.

SAK ja Akava kannustavat työpaikkoja ottamaan henkilöstön mukaan yhdenvertaisuussuunnitelman tekoon lain velvoittamalla tavalla.

– Syrjintä ja yhdenvertaisuuden puheeksi ottaminen vaatii rohkeutta sekä työntekijöiltä että johdolta. Johdon tehtävänä on näyttää henkilöstölle, mikä on sallittua käytöstä ja mikä ei, SAK:n lakimies Anu-Tuija Lehto huomauttaa.

Uudistuneen yhdenvertaisuuslain velvoittama suunnitelma on ollut pakollinen isoimmilla eli yli 30 henkeä työllistävillä työpaikoilla vuoden alusta lähtien.

– Työpaikat unohtavat usein osallistaa suunnitelman tekemiseen koko henkilöstön. On myös huolestuttavaa, että monilta työpaikoilta puuttuu edelleen kokonaan lakisääteinen yhdenvertaisuussuunnitelma, palkansaajakeskusjärjestöt korostavat.

SASK nostaa Kunnon työn päivänä esille eriarvoisuuden suomalaisten käyttämien tuotteiden tuotantoketjuissa. Esimerkiksi katukiviä, vaatteita ja elektroniikkaa valmistetaan suomalaisten verorahoilla oloissa, joissa yhdenvertaisuus ei toteudu.

– Lapsi- ja pakkotyö ovat räikeimpiä esimerkkejä eriarvoisuudesta. Haluamme nostaa esille, että suomalaisilla on mahdollisuus puuttua epäkohtiin, vaikka toisin luullaan, sanoo SASKin viestinnän suunnittelija Katri Blomster.

Kunnon työn päivää juhlitaan 7. lokakuuta yli 60 maassa. Päivää vietetään kymmenettä kertaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)