Wuhanilainen tutkija salakuljetti vaarallisia loisia Yhdysvaltoihin

Kiinalaistutkija antoi ensin väärää tietoa lähettämistään sukkulamadoista.
Sukkulamato ja sen muna tuhatkertaisessa suurennoksessa. Wikimedia Commons
Sukkulamato ja sen muna tuhatkertaisessa suurennoksessa. Wikimedia Commons

Kiinan Wuhanin yliopiston tohtoriopiskelija on otettu kiinni Yhdysvalloissa vaarallisen biomateriaalin salakuljettamisesta.

Kiinan kansalainen Chengxuan Han postitti vuosina 2024 ja 2025 Michiganin yliopistoon yhteydessä oleville henkilöille neljä lähetystä, jotka sisälsivät biomateriaaleja. Asiasta kertoo Yhdysvaltain syyttäjänvirasto, sekä muun muassa The Telegraph.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Han otettiin kiinni hänen saavuttuaan Detroitin lentokentälle 8. kesäkuuta. Tulli- ja rajaviranomaisten kuulustelussa Han antoi ensin väärää tietoa aiemmin Yhdysvaltoihin lähettämistään paketeista.

Lopulta hän myönsi FBI:n puhutuksessa, että oli lähettänyt petrimaljoja, joissa oli biologista materiaalia sukkulamadoista.

Sukkulamadot voivat aiheuttaa ihmisillä monenlaisia oireita ripulista hermosto-oireisiin.

Poimintoja videosisällöistämme

– Epäilty biologisten materiaalien salakuljetus Wuhanin tiede- ja teknologiayliopistosta Kiinasta Michiganin yliopiston laboratorioon on osa hälyttävää kaavaa, joka uhkaa turvallisuuttamme. Amerikkalaisten veronmaksajien ei pidä rahoittaa Kiinan kansantasavallasta käsin tapahtuvaa salakuljetusoperaatiota yhdessä tärkeimmistä julkisista laitoksistamme, syyttäjä Jerome F. Gordon Jr. sanoo tiedotteessa.

Rajaviranomaiset huomasivat myös, että Hanin puhelin oli pyyhitty täysin tyhjäksi kolme päivää ennen matkaa.

Han oli hakenut opiskelija- ja tutkijaviisumia tämän vuoden maaliskuussa, mutta se evättiin, koska Han ei kyennyt vastaamaan perustason kysymyksiin tutkimuksestaan englanniksi. Mail Onlinen mukaan kaksi viikkoa tämän jälkeen tutkija ilmestyi viisumihaastatteluun puhuen sujuvaa englantia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kyseessä on jo kolmas kiinalainen, joka on otettu kiinni Michiganin yliopistoon liittyen lyhyellä aikaa.

Aiemmin kesäkuussa uutisoitiin, että kaksi yliopiston kiinalaista tutkijaa oli pidätetty epäiltynä maatalouden bioaseen salakuljetuksesta Yhdysvaltoihin.

Kaksikko toi maahan sientä, joka voi aiheuttaa eri viljalajikkeille tuhoisaa, leviävää ruttoa, ja josta myös ihmiset saavat oireita.

Donald Trump on vaatinut Teherania luovuttamaan uraanivarastonsa osana rauhansopimusta.
Tutkijan mukaan ihmiset rakentavat aktiivisesti vaihtoehtoista todellisuutta, joka vahvistaa heidän ennakkokäsityksiään.
Teheranin hallinto tuskin suostuu Valkoisen talon nykyisiin vaatimuksiin.
Mainos