Volodymyr Zelenskyi tyrmää tuoreet vaatimukset alueluovutuksista

USA:n entinen ulkoministeri vaati Ukrainalta alueluovutuksia Venäjälle.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi. kuvakaappaus / www.youtube.com / Ukrainan presidentin kanslia
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi. kuvakaappaus / www.youtube.com / Ukrainan presidentin kanslia

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tyrmää Yhdysvaltain entisen ulkoministeri Henry Kissingerin vaatimukset luovuttaa Ukrainan alueita Venäjälle. Zelenskyi kommentoi asiaa myöhään keskiviikkoiltana julkaistussa puheessaan.

98-vuotias Kissinger kertoi Sveitsin Davosissa kokoontuneelle maailman talousfoorumille maanantaina, että hänen mielestään Ukrainan tulisi suostua neuvotteluihin ja luovuttaa maa-alueitaan Venäjälle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Muuten se voisi Kissingerin mukaan ”luoda epävakautta ja jännitettä, joita ei voida ylittää”.

– Ideaalisesti tämä jakolinja olisi status quo ante [kuten asiat olivat ennen sotaa]. Sodan jatkamisessa tätä pidemmälle ei olisi kyse Ukrainan vapaudesta, vaan uudesta sodasta Venäjää itseään vastaan, Kissinger sanoi.

Ukrainan presidentti vertaa Kissingerin lausuntoa 1930-luvulla Natsi-Saksalle tehtyihin liennytyksiin, joissa maalle annettiin alueita sen naapurimaista.

– Vaikuttaa siltä, että herra Kissingerin kalenteri ei ole vuodessa 2022 vaan vuodessa 1938, ja hän luuli, että puhuu Davosin sijaan Münchenissä, Zelenskyi sanoo.

Zelenskyi muistuttaa, että todellisuudessa Kissinger pakeni perheineen Natsi-Saksaa 15-vuotiaana.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kukaan ei silloin kuullut hänen sanovan, että natseihin tulisi sopeutua sen sijaan, että heitä paetaan tai heitä vastaan taistellaan.

Zelenskyi muistuttaa, että alueluovutuksia vaativien geopoliittisten spekulaatioiden uhreiksi jäävät lopulta miljoonat tavalliset ukrainalaiset, jotka elävät luovutetuiksi ehdotetuilla alueilla.

– Teidän tulee aina nähdä ihmiset. Ja muistaa, että arvot ei ole pelkkä sana, presidentti muistuttaa.

Tiistain vastainen yö on ainakin kolmas kerta viimeisen viikon aikana, kun Ukraina on iskenyt drooneilla Laukaansuun satamaan.
Viron puolustusvoimat kertoo, ettei se ampunut yhtään droonia alas.
Ensimmäiset paketit lähetettiin monta viikkoa ennen kuin lähettäjä jäi kiinni.
Mainos