Kun esimerkiksi kuolinpesästä myydään omaisuutta ennen perinnönjakoa, luovutusvoitosta verotetaan pesää.
Jos kaikki pesän omaisuus on ehditty jakaa osakkaille ennen verojen maksua, voi käydä niin, että joku osakkaista on jo käyttänyt perintönsä, eikä hänellä ole rahaa maksaa osuuttaan veroista.
Yhteisvastuullisuus tarkoittaa tässä tilanteessa sitä, että muut joutuvat maksamaan maksukyvyttömän osakkaan osuuden myynnistä suoritettavasta verosta.
Tällaisilta ikäviltä yllätyksiltä voidaan välttyä joko niin, että osakkaat jättävät pesän tilille rahaa veroja varten tai niin, että vero maksetaan ennakkoon.
Kuolinpesän osakkaiden yhteinen verovastuu vältetään kokonaan, jos myytävä omaisuus jaetaan ennen omaisuuden myyntiä. Tällöin myyntivoitosta verotetaan sitä osakasta, joka myy omaisuuden.





