Venäläinen tutkija Greg Yudin varoittaa, että noin puolet maan oligarkeista on onnistunut toistaiseksi välttämään kaikki talouspakotteet.
Presidentti Vladimir Putinin talousverkostot ovat laajentuneet vuosien varrella ympäri maailmaa myös länsimaisten päättäjien avulla.
– Viime syksynä eurooppalaiset poliitikot sanoivat minulle, että [liittokansleri Angela] Merkelin linja on erityisen viisas, koska se antaa Euroopalle ”poliittista vipuvartta” Putinista. Yritin epätoivoisesti saada heitä uskomaan, että sota oli tulossa. Osa näistä henkilöistä haluaa nyt Ukrainan antautuvan ”ihmishenkien pelastamiseksi”, Greg Yudin hämmästelee.
Tutkija arvioi monien suuryritysten haluavan jatkaa toimintaansa Venäjällä heti kun mahdollista. Esimerkiksi Volkswagenin on kerrottu käynnistävän tehtaansa 12. toukokuuta eli kolme päivää Venäjän voitonpäivän jälkeen. Deloitten ja PWC:n on ennakoitu jatkavan toimintaansa eri toiminimen alla.
Greg Yudin arvostelee lisäksi Googlea, joka on noudattanut useita kertoja Venäjän viranomaisten poistokehotuksia esimerkiksi Youtube-videoiden osalta. Pääsy oppositiojohtaja Aleksei Navalnyin äänestysohjelmaan estettiin aiemmin.
Turvallisuuspalvelu FSB:n agenttien väitetään ilmestyneen Googlen paikallisjohtajan kotiin Moskovassa.
– Tämänkin jälkeen yhtiö päätti alistua ja jättää kertomatta tiedot törkeästä kiristyksestä. Syy? Ahneus. Yritys haluaa tehdä rahaa Putinin kanssa, Yudin tviittaa.
Länsimaiset yritykset ovat jatkaneet toimintaansa Venäjällä opposition ja kansalaisyhteiskunnan tukahduttamisesta huolimatta. Vasta Ukrainan sota muutti suurimman osan mielen.
Greg Yudin mainitsee myös Nokian, joka auttoi Venäjän turvallisuuspalvelua luomaan ”hirvittävän valvontakoneiston” toisinajattelijoiden kukistamiseksi. Hänen mukaansa tavalliset venäläiset seurasivat tarkasti, miten Vladimir Putinin hallinnon haastamiseen suhtauduttiin ulkomailla.
– Kun Navalnyi oli valmis uhraamaan elämänsä, venäläiset katsoivat tarkkaavaisesti, jos Putinin röyhkeys olisi vihdoin törmännyt seinään. Sen sijaan he näkivät, kuinka Merkel vieraili Navalnyin luona sairaalassa vain vaatiakseen maakaasukaupan lisäämistä Putinin kanssa, Yudin toteaa.
Thank God, now Merkel’s FM admits he was wrong. We were saying this for many years – that this policy is suicidal for Germany and dangerous for Russia because it helps the corrupt elite that doesn’t care about the country. They were not listening 15/19https://t.co/8BEg4hz5NF
— Greg Yudin (@YudinGreg) April 7, 2022