Britannian ja Saksan hävittäjäkoneita hälytettiin lentämään venäläiskonetta vastaan Viron ilmatilan lähellä keskiviikkona.
Britannian puolustusministeriön tiedotteen mukaan 140. lentolaivueen Typhoon-hävittäjät saattoivat saksalaisten Typhoon-koneiden kanssa Venäjän Il-78 Midas -ilmatankkauskonetta. Se ei ollut vastannut Viron lennonjohdon yhteydenottoihin.
Venäläiskoneen kerrotaan lentäneen Pietarin ja Kaliningradin välistä reittiä.
Baltian ilmavalvontaa suorittavat Nato-koneet tekevät usein tunnistuslentoja lähialueella lentävistä venäläiskoneista. Tuorein lento oli Britannian ja Saksan ilmavoimien ensimmäinen yhteistehtävä Virossa.
Venäjän ja länsimaiden jännitteet kohosivat tiistaina venäläiskoneiden vaurioitettua Yhdysvaltain MQ-9 Reaper -tiedustelulennokkia Mustallamerellä. Yhdysvaltain mukaan törmäys tapahtui venäläislentäjien epäpätevyyden ja varomattomuuden vuoksi, vaikka lennokin häirintä olikin tarkoituksellista.
Venäjän puolustusministeriö on kiistänyt Su-27-hävittäjien osuneen Reaperiin.