Moskovassa ihmetellään ikivanhojen tankkien rintamakäyttöä – ”En olisi koskaan uskonut”

Hyökkääjän sanotaan menettäneen suuren määrän taistelupanssarivaunuja.
T-55-panssarivaunu. Wikimedia Commons/Vitaly V. Kuzmin
T-55-panssarivaunu. Wikimedia Commons/Vitaly V. Kuzmin

Venäjän sotapropagandistit ihmettelevät päätöstä ottaa rintamakäyttöön ikivanhoja T-54- ja T-55-taistelupanssarivaunuja.

– Vielä viitisen vuotta sitten en olisi koskaan uskonut, että Venäjän armeija ”purkisi” (varastoista) T-55-vaunuja taistellakseen niillä, todetaan suositulla venäläisellä Zapiski Veterana -sotapropagandakanavalla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Zapiski Veterana jakaa Telegramissa paljon kuvamateriaalia ja venäläistietoja Ukrainan rintamalta.

Venäjän taistelupanssarivaunutilanne Ukrainassa heikkenee edelleen, minkä vuoksi Kaukoidän varastoista on alettu kuljettaa kohti länttä T-54- ja T-55-vaunuja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ensimmäiset T-54-sarjan panssarivaunut otettiin käyttöön Neuvostoliiton armeijassa 1940-luvun puolivälissä ja lopussa. T-55-sarja otettiin käyttöön vuonna 1958.

Venäjä on viime kesästä lähtien siirtänyt vanhoja T-62-panssarivaunuja Ukrainan rintamalle. Aiempaan T-55-panssarivaunuun pohjautuva neuvostoliittolainen T-62-malli otettiin käyttöön ensimmäistä kertaa 1960-luvun alussa.

Tiistain vastainen yö on ainakin kolmas kerta viimeisen viikon aikana, kun Ukraina on iskenyt drooneilla Laukaansuun satamaan.
Viron puolustusvoimat kertoo, ettei se ampunut yhtään droonia alas.
Ensimmäiset paketit lähetettiin monta viikkoa ennen kuin lähettäjä jäi kiinni.
Mainos