Värväystoimistoja poltetaan ympäri Venäjää

Liikekannallepano on aiheuttanut Venäjällä protesteja ja sekasortoa.
Tuhannet ovat osoittaneet mieltään liikekannallepanoa vastaan. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER NEMENOV
Tuhannet ovat osoittaneet mieltään liikekannallepanoa vastaan. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER NEMENOV

Vladimir Putinin julistama ”osittainen liikekannallepano” on aiheuttanut Venäjällä sekasortoa. Tuhannet asevelvolliset pakenevat nyt maasta, ja sosiaalisessa mediassa leviävissä videoissa liikekannallepano etenee kaaottisissa ja alkoholin sävyttämissä merkeissä.

Nyt myös useita värväystoimistoja on poltettu ympäri Venäjää.

– Putinin julistaman ”osittaisen liikekannallepanon” seurauksena sotilaskomissariaattien toimistoja sytytettiin tuleen Pietarin, Nižni Novgorodin, Habarovskin, Orenburgin, Amurin ja Zabaykalskin alueella. Uutinen Krasnojarskista, kirjoittaa puolustusvoimien entinen tiedustelupäällikkö, kenraalimajuri (evp.) Harri Ohra-aho Twitterissä.

– Tuskin se tähän jää, Ohra-aho arvioi.

Evp-kenraali viittaa riippumattoman Mediazona-verkkolehden uutiseen, jonka mukaan Kanskin kaupungissa Krasnojarskin aluepiirissä iäkkäämpi mies on pidätetty värväystoimiston tuhopoltosta epäiltynä.

Kanskin tulipalo ei siis ole ainoa laatuaan, sillä vastaavanlaisia tapauksia on nähty myös muualla. Mediazonan mukaan esimerkiksi Kamyshin kaupungissa kaupungintaloon on heitetty Molotovin cocktail.

Venäjän talouden suurimpia ongelmia ovat työvoimapula, budjettialijäämä ja pankkisektorin tilanne.
Bensapula pahenee, verkkokauppojen vahingot kasvavat ja lentokenttiä suljetaan Venäjällä yhä useammin.
Vahvistamattoman paperin perusteella Ukrainalta vaadittaisiin suuria myönnytyksiä.
Mainos