Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin väitetään harkinneen Tomahawk-risteilyohjusten lähettämistä Ukrainan tueksi osana tiukempaa linjaa Moskovaa kohtaan.
Kyseistä asejärjestelmää käytettiin kesäkuussa hyökkäyksessä Iranin ydinlaitoksia vastaan. Tomahawkit antaisivat kantamansa puolesta Ukrainalle entistä tehokkaamman mahdollisuuden iskeä Pietarissa ja Moskovassa sijaitsevia kohteita vastaan.
Valkoinen talo on päättänyt toistaiseksi olla toimittamatta risteilyohjuksia, mutta linjaus voi muuttua, jos Kreml ei taivu Donald Trumpin vaatimaan tulitaukoon.
Haasteena on, että Tomahawkit suunniteltiin laukaistavaksi pinta-aluksilta ja sukellusveneistä käsin. Maalta tehtävään laukaisuun kehitettyä Typhon-lavettia testataan edelleen, vaikka järjestelmä otettiin operatiiviseen käyttöön toissavuonna.
Typhon-järjestelmiä on kokeiltu harjoituksissa Filippiinien pohjoisosissa. Konfliktitilanteessa ne pystyisivät moukaroimaan kohteita Etelä-Kiinan merellä ja Kiinan rannikolla.
Ukrainalainen sotilasasiantuntija Oleksandr Kovalenko uskoo, että Tomahawkien käyttäminen Ukrainan rintamalla voisi osoittautua teknisesti haastavaksi. Ne ovat käytössä lähinnä Yhdysvaltain laivaston Arleigh Burke -luokan ohjushävittäjissä. Mikään lentokone ei pysty laukaisemaan niitä.
Kovalenko sanoo Ukrinformille, että Yhdysvalloilla on tällä hetkellä vain kaksi Typhon-ohjuspatteria. Molemmissa on neljä ohjuslavettia.
– Se ei ole vielä sarjatuotannossa, sillä järjestelmät ovat vasta koevaiheessa, asiantuntija sanoo.
Hänen mukaansa on teoriassa mahdollista, että Yhdysvallat voisi kokeilla asejärjestelmää Ukrainan rintamalla.
– Mutta on epäselvää, haluaisivatko he ottaa sen riskin. Toimintahäiriöitä tai yllättäviä asioita voisi ilmaantua, asiantuntija toteaa.
Tomahawk-toimituksia pidetään hyvin epätodennäköisinä, vaikka asejärjestelmä toisi Ukrainalle merkittävää uutta iskukykyä.
Täsmäaseen kantama on mallista riippuen jopa 2 000 kilometriä. Kaukoiskuja tehdään nykyisin drooneilla, mutta niiden 50 kilogramman taistelukärki aiheuttaa vain rajallista tuhoa. Tomahawkin 500 kilogramman taistelukärki mahdollistaisi Venäjän sotateollisuuden laitosten lamauttamisen.
Esimerkiksi Jeletsissä sijaitseva Energiyan tehdas on ainoa laitos Venäjällä, josta löytyy sotilaskäyttöön tarkoitettujen litiumakkujen koko tuotantosykli. Niitä käytetään drooneissa ja mannertenvälisissä ohjuksissa.
– Jos se tuhottaisiin, niin Venäjä menettäisi keskeisen osan puolustusteollisuudestaan. Vaihtoehtoista laitosta ei ole, Oleksandr Kovalenko sanoo.





