Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtajan Markus Lohen (kesk.) mukaan potilasturvallisuuslaki voidaan pikaisimmalla aikataululla saada säädettyä ennen ensi viikon tiistaina alkavia teho-osastojen lakkoja, Uutissuomalainen kertoo.
Nopea käsittely vaatisi sen, että potilasturvallisuuslain esitys annetaan eduskunnalle heti tiistaina. Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén (sd.) kertoi maanantaina, että hallitus antaa esityksensä eduskunnalle joko tiistaina tai keskiviikkona.
– Joudumme tietenkin tekemään poikkeusjärjestelyjä, että ehdimme käsitellä esityksen ennen kuin teho-osastojen lakot alkavat ensi viikon tiistaina, Lohi arvioi USU:lle.
Käytännössä poikkeusjärjestelyt tarkoittaisivat ylimääräisiä kokouksia poikkeuksellisina aikoina. Lohi arvioi, että mahdollisesti eduskunta joutuisi pitämään ylimääräiset istunnot perjantai-iltana ja maanantaina.
Hallituspuolue vasemmistoliitto tiedotti maanantaina, että se ei voi kannattaa hallituksen valmistelemaa esitystä sen nykymuodossa. Puolue kertoi pyrkivänsä eduskuntakäsittelyssä muokkaamaan lakia sellaiseen muotoon, jossa se voidaan hyväksyä työtaisteluoikeus samalla turvaten. Lohi arvioi, että muutoksia on haastava alkaa neuvotella eduskunnassa, koska aikataulu on niin tiukka.
Hoitajaliittojen Tehyn ja Superin nelipäiväisen lakon on määrä alkaa Turun yliopistollisen keskussairaalan teho-osastolla ensi viikon tiistaina ja Oulun yliopistollisessa sairaalassa viikkoa myöhemmin. Kanta-Hämeen keskussairaalan teho-osastolla ja valvontayksikössä on alkamassa vuorokauden mittainen lakko jo perjantaina.
LUE MYÖS:
Demokraatti: Hallitus pääsi sopuun potilasturvallisuuslaista (VU 12.9.2022)
Jussi Saramo KU:lle: Potilasturvallisuuslaki on vasemmistoliitolle hallituskysymys (VU 12.9.2022)