Useiden laivojen GPS lakkasi toimimasta Itämerellä

Navigointijärjestelmien laajoista häiriöistä on kerrottu Bornholmin lähettyvillä.
Useat laivat ilmoittivat häiriöistä Itämeren eteläosissa. / Rundradion / Marine Traffic / X
Useat laivat ilmoittivat häiriöistä Itämeren eteläosissa. / Rundradion / Marine Traffic / X

Itämeren alueella on havaittu kevään aikana useaan otteeseen massiivista satelliittipaikannukseen kohdistuvaa GPS-häirintää.

Osa aiemmista tapauksista on ollut peräisin Venäjän Kaliningradista. Ne vaikuttavat osuneet ajallisesti yhteen alueella järjestettyjen sotaharjoitusten kanssa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kaksi Helsingistä Tarttoon matkalla ollutta Finnairin matkustajakonetta joutui huhtikuussa kääntymään takaisin GPS-häirinnän vuoksi. Tarton lentokentällä ei ole muita menetelmiä lähestymiseen.

Useat alukset ovat ilmoittaneet viime päivinä lisääntyneestä häirinnästä Itämeren eteläosissa. Avoimista lähteistä GPS-häirintää X-palvelussa seuraavan Markus Jonssonin mukaan ilmiö on uusi, sillä aiemmin toiminta on häirinnyt vain lentokoneita.

Ruotsin viranomaisten mukaan GPS- ja AIS-järjestelmien häiriöitä esiintyy Öölannin ja Itämeren eteläosissa. Tanskan Bornholmissa sijaitseva DGPS-lähetin ei myöskään toimi. Sitä on käytetty satelliittipaikannuksen täydentämiseen ja tarkkuuden lisäämiseen.

Kyseessä on eräs maailman vilkkaimmin liikennöidyistä meriväylistä. Maantieteellisten syiden vuoksi viime päivien tilannetta ei voi selittää vain Kaliningradista lähtöisin olevalla häirinnällä.

Venta Maersk -konttialus tiedusteli viikonloppuna radiolla, oliko jokin muu alus havainnut ongelmia GPS:n toimivuudessa. Lalique-tankkeri ja Lady Helene -rahtialus ilmoittivat vastaavista häiriöistä, joiden kerrottiin kestäneen tuntikausia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

GPS:n katoamisesta ilmoittivat myöhemmin ainakin neljä muuta kauppa-alusta.

Venäjän diktaattori on ollut jo toista viikkoa poikkeuksellisen vähän esillä.
Tullin mukaan yritys väitti ajoneuvojen olevan menossa Kazakstaniin tai Turkkiin.
Jopa puolet kalustosta on ollut lentokiellossa.
Mainos